یدک مارکت » فروشگاه » لوازم مصرفی خودرو » استپر موتور خودرو

در حال نمایش 23 نتیجه

استپر موتور خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع استپر موتور اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

استپر موتور چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

برای اینکه موتور خودرو به درستی عمل کند باید میزان هوای ورودی به موتور دائما بررسی شده و در صورت نیاز افزایش یا کاهش داده شود. یکی از قطعاتی که به این منظور در موتور به کار رفته است استپر موتور نام دارد. این قطعه که در دورهای آرام موتور وارد عمل می‌شود، اطلاعات دریافتی خود را از ECU یا کامپیوتر خود دریافت می‌کند. استپر موتور بر روی دریچه گاز موتور نصب می‌شود و قطعه‌ای روی خود دارد که قابلیت حرکت و جابجایی برای مسدود کردن و باز کردن مسیر ورود هوا را دارد.

استپر موتور موظف به تامین هوای مورد نیاز موتور در شرایطی است که راننده پای خود را از روی پدال گاز برداشته باشد. در حالتی که موتور در دور پایین کار می‌کند، این قطعه به عنوان یک عملگر با دریافت پیام از کامپیوتر یا پردازنده خودرو از خاموش شدن موتور به دلیل احتراق ناقص جلوگیری می‌کند. بنابراین این قطعه نقش مهمی در عملکرد موتور و کیفیت احتراق خواهد داشت و باید از سلامت آن اطمینان حاصل کرد.

اجزای استپر موتور خودرو

استپر را می‌توان یکی از قطعات الکترونیکی موتور دانست که برای عملکرد خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. برخی از مهم‌ترین اجزای سازنده استپر موتور به صورت زیر هستند:

 • موتور الکتریکی استپر
 • کلاهک استپر
 • فنر نگهدارنده
 • بوش جدا کننده
 • شفت استپر

کلاهک استپر قسمتی است که نوک این قطعه محسوب می‌شود و حالت شمع مانندی دارد. این قسمت با استفاده از فنر نگهدارنده که پست آن قرار می‌گیرد کنترل می‌شود. هر دوی کلاهک و فنر بر روی شفت این قطعه سوار می‌شوند. نیروی مورد نیاز برای جابجایی کلاهک استپر با استفاده از موتور الکتریکی تامین می‌شود که با دریافت سیگنال از پردازنده موتور با کشیدن فنر باعث جابجایی کلاهک می‌شود. در حالتی که این موتور پیامی دریافت نکند فنر در حالت آزاد است و کلاهک نیز باز خواهد بود.

تمامی اجزای تشکل دهنده استپر باید برای دوام و عملکرد بهتر از مواد مقاوم در برابر آلودگی‌ها و رطولت ساخته شده باشند چرا که زنگ زدن فنر این قطعه می‌تواند باعث خشکی عملکرد آن و عدم جابجایی کلاهک به مقدار کافی شود. موتور الکتریکی استپر حالت پله‌ای دارد که به تنظیم بهتر مقدار جابجایی مورد نیاز کلاهک کمک می‌کند.

نحوه عملکرد استپر موتور

عملکرد موتور و نسبت سوخت به هوا توسط سنسورهای مختلفی در موتور دائما بررسی شده و اطلاعات حاصل به پردازنده موتور ارسال می‌شوند. این اطلاعات در این بخش بررسی شده و دستور باز یا بسته شدن استپر برای تنظیم میزان هوای ورودی صادر می‌شود. سپس استپر به کمک موتور الکتریکی خود این دستور را اجرا می‌کند که به صورت جابجایی کلاهک آن اعمال می‌شود.

استپر در خودروهایی که از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند جای خود را به یک موتور الکتریکی برای باز و بسته کردن دریچه گاز می‌دهد. این قطعه در خودروهایی که دریچه گاز آن‌ها از سیستم مکانیکی یا سیمی استفاده می‌کند، به کار گرفته می‌شود. اسر نقش حیاتی در عملکرد و سلامت موتور خودرو در سیستم‌های انژکتوری دارد و در صورت خرابی آن باید فورا به آن رسیدگی کرد.

علائم خرابی استپر موتور

برای اینکه بتوان از عملکرد این قطعه مهم و تاثیرگذار در موتور اطمینان حاصل کرد باید از علائم خرابی آن تا حدودی آشنا بود. استپر موتور در صورتی که دچار خرابی شود ممکن است علائم زیر را در پی داشته باشد:

 • افزایش دور موتور و گاز خوردن پس از روشن شدن موتور
 • خاموش شدن موتور پس از رها کردن پدال گاز
 • گاز خوردن بی دلیل خودرو در حین کارکرد درجا
 • عدم پایداری و لرزش موتور در حین عملکرد درجا
 • کاهش دور موتور در زمانی که بار اضافی مانند کولر به آن وارد می‌شود.
 • روشن شدن چراغ چک موتور به دلیل عدم عملکرد صحیح موتور

در صورت مشاهده علائم فوق باید به این نکته پی برد که ممکن است به دلیل عدم عملکرد صحیح استپر نیاز به بررسی و تعویض این قطعه باشد. در این شرایط ممکن است برای تشخیص ایراد نیاز باشد تا به یک مرکز تست موتور مراجعه کنید تا توسط یک کارشناس این مشکل بررسی شود و در صورت تشخیص خرابی استپر این قطعه در زمان مناسب تعویض شود. تمامی نشانه‌های فوق به این مورد اشاره می‌کنند که به دلیل عدم باز و بسته شدن صحیح دریچه گاز اکسیژن مورد نیاز به موتور نمی‌رسد و برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر باید این قطعه بررسی شود.

در برخی موارد به دلیل خرابی استپر شاهد افت دور موتور خودرو در حالتی هستیم که کولر خودرو را روشن می‌کنیم یا به هر نحوی باز اضافی به موتور تحمیل می‌شود. در این حالت به جای اینکه استپر هوای ورودی را افزایش دهد و از این طریق دور موتور را تنظیم کند، با افت هوای ورودی و عدم مطابقت آن با شرایط عملکردی موتور با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. در برخی موارد حتی ممکن است موتور خودرو خاموش شود. این مورد مشابه حالتی است که وقتی پای خود را از پدال گاز برمی‌داریم می‌بینیم که موتور دچار لرزش شده و خاموش می‌شود.

یکی از علائم رایج خرابی استپر که در اکثر موارد دیده می‌شود این است که در زمان کار کردن موتور در حالت درجا شاهد تغییر خود به خود دور موتور خودرو یا افزایش دور موتور هستیم. این اتفاق به دلیل عدم عملکرد صحیح استپر و عدم تنظیم دور موتور اتفاق می‌افتد. در این حالت باید اطمینان حاصل شود که استپر دچار کثیفی نشده باشد. برای این کار باید این قطعه را باز کرده و با طی مراحلی آن را تمیزکاری کرد. اگر مشکل با تمیز کردن قطعه حل نشد، احتمالا استپر خراب شده است و باید تعویض شود.

نحوه تمیزکردن استپر موتور

در برخی موارد کثیفی و وجود دوده بر روی استپر ممکن است از عملکرد صحیح آن جلوگیری کرده و شما را به فکر تعویض آن اندازد. باید به این نکته توجه کرد که در این شرایط باید این قطعه را تمیز کرد. برای این کار باید با شناسایی محل این قطعه در موتور خودرو آن را باز کرده و پس از جدا کردن اتصالات آن، این قطعه را با استفاده از اسپری انژکتور تمیز کرد. پس از این کار باید استپر را با استفاده از هوای با فشار بالا خشک کرده و دوباره در محل خود نصب کنید.

پس از تمیز کردن استپر اگر پس از مدتی استفاده از خودرو دوباره متوجه وجود مشکلات گفته شده در موتور خودرو خود شدید باید این قطعه را به کمک یک کارشناس مورد بررسی قرار دهید چرا که دیگر می‌توان گفت عدم عملکرد صحیح این قطعه به دلیل کثیف بودن آن نیست و احتمالا خود قطعه یا اتصالات آن دچار مشکل شده است. به هر حال کثیف بودن استپر یکی از مواردی است که می‌تواند به بروز علائم خرابی این قطعه منجر شود و باید ابتدا کثیف بودن این قطعه بررسی شود و سپس در صورت عدم حل مشکل این قطعه تعویض شود.

استپر موتور خودرو کجاست؟

برای اینکه بتوانید در مواقع مورد نیاز از جمله خرابی و یا در زمان تمیز کردن قطعه به آن دسترسی داشت باشید، باید از محل قرارگیری این قطعه در موتور خودرو تا حدودی آشنا باشید. استپر موتور معمولا در روی دریچه گاز یا منیفولد ورودی قرار دارد و برای جدا کردن آن باز کردن پیچ‌ها و اتصالات آن مورد نیاز است. باید توجه کرد که در زمان باز کردن این قطعه بهتر است از یک کارشناس برای جلوگیری از آسیب دیدن اتصالات آن کمک گرفت.

در برخی خودروها بر روی استپر پوششی برای محافظت در برابر آلودگی‌ها قرار داده شده است که برای باز کردن آن باید ابتدا این پوشش را خارج کرد. در زمان خارج کردن استپر موتور باید توجه کرد که اتصالات آن ممکن است دچار سفتی و خشکی شده  باشند و به راحتی از روی استپر جدا نشوند. در این حالت باید از وارد کردن فشار و ضربه شدید به استپر خودداری کرد چرا که ممکن است باعث آسیب دیدن آن و همچنین اتصالات آن شود.

قیمت استپر موتور خودرو

استپر موتور در بازار در محدوده‌های قیمتی متفاوتی به فروش می‌رسد. از آن جایی که قیمت قطعه یکی از عوامل تعیین کننده در زمان خرید آن است بهتر است در مورد قیمت استپر موتور تا حدودی تحقیق کرده و اطلاعاتی به دست آوریم و سپس اقدام به خرید کنید. با یک جستجو می‌توان دید که این قطعه انواع مختلفی متناسب با خودرو مورد نظر دارد که هر کدام قیمت خاص خود را دارند. در زمان نگارش این متن استپر موتور از قیمت حدود 50 هزار تومان شروع شده و تا 500 هزار تومان نیز برای خودروهای مختلف موجود است. یکی از نکات مهمی که در خرید این قطعه باید در نظر گرفت مطابقت قیمت و کیفیت قطعه است تا بتوان در مورد عملکرد صحیح آن نیز تا حدودی اطمینان حاصل کرد.

در زمان خرید استپر باید توجه کرد که قیمت تنها فاکتور مهم نیست و عواملی همچون کیفیت و دوام قطعه و سازگاری آن با موتور خودرو نیز نقش زیادی در این خرید دارند. عوامل مختلفی هم بر روی قیمت استپر موتور تاثیر دارند که یکی از آن‌ها برند تولید کننده این قطعه است که در ادامه به برخی از برندهای معروف تولید کننده این قطعه که شناخته شده هستند، خواهیم پرداخت.

انواع برندهای استپر موتور

برندهای مختلفی در حال ساخت استپر هستند که برخی از آن‌ها نسبت به دیگری ممکن است کیفیت بهتری داشته باشند. برای اینکه بتوانید در زمان خرید استپر برای موتور خودرو انتخاب خوبی داشته باشید، باید با برخی برندهای مشهور سازنده آن آشنا شوید. برندهای شناخته شده سازنده استپر موتور عبارت‌اند از:

 • عظام
 • کروز
 • زیمنس
 • ایرکا
 • بورگ جرمنی
 • بوش
 • پاسیکو
 • فرانتک
 • پرفکت
 • ایساکو

در بین انواع اقسام برندهای تولید کننده یک قطعه برخی برندها کیفیت و دوام بهتری در قطعات خود ارائه می‌کنند. از این جهت برندی که استپر موتور را تولید می‌کند نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید در زمان خرید این قطعه نیز به سراغ برندهای شناخته شده و ثابت شده رفت. این برندها معمولا با استفاده از متریال درجه یک و مقاوم و رعایت استانداردهای لازم در ساخت قطعات توانسته‌اند مشتریان بیشتری به سمت خود جذب کنند و خرید این نوع قطعات معقول به نظر می‌رسد.

برخی برندهای با سابقه همچون ایساکو، عظام، زیمنس، بوش و کروز در این زمینه کاملا شناخته شده هستند و در بین مصرف کنندگان این قطعه از محبوبیت خوبی برخوردار هستند. معمولا قطعات این برندها آزمایش خود را پس داده‌اند و شما می‌توانید با استفاده از این قطعات عملکرد بهتر و دوام بیشتری از آن دریافت کنید.

سوالات متداول استپر موتور

1-نشانه اصلی خرابی استپر موتور خودرو چیست؟

یکی از نشانه‌های رایج خرابی این قطعه تغییر مداوم دور موتور در مواقعی است که خودرو درجا کار می‌کند.

2-آیا عوامل دیگری غیر از خرابی استپر نیز ممکن است در عملکرد آن تاثیر بگذارد؟

بله. کثیف بودن استپر و وجود مشکلاتی در اتصالات منتهی به آن ممکن است عملکرد این قطعه را مختل کنند.

3-در زمان خرید استپر موتور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

درزمان خرید این قطعه باید به نکاتی همچون جریان مورد نیاز، تعداد فاز، تعداد سیم و قیمت و کیفیت قطعه توجه کرد.

4-چگونه می‌توان خرابی استپر موتور را تشخیص داد؟

از روی برخی علائم رایج از جمله افزایش بی‌دلیل دور موتور و تغییر دور موتور در حالت عملکرد درجا یا خاموش شدن موتور می‌توان به خرابی این قطعه پی برد.

5-مدت زمان عمر مفید استپر موتور خودرو چقدر است؟

استپرها معمولا در صورتی که تحت استانداردهای لازم طراحی و تولید شده باشند، تا سال‌ها بدون مشکل کار خواهند کرد و طول عمر آن‌ها به کیفیت قطعه بستگی خواهد داشت.

خرید آنلاین استپر موتور خودرو از فروشگاه یدک مارکت

امروزه خرید قطعات یدکی خودرو به صورت آنلاین گزینه مناسبی است که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. وجود برخی مشکلات در خریدهای آنلاین باعث شده است تا مشتریان نتوانند قطعات خودرو را از هر فروشگاهی خریداری کنند. برای حل این مشکلات استپر موتور خودروهای مختلف در وبسایت یدک مارکت با ضمانت سلامت و اصالت فیزیکی قطعه به فروش می‌رسد و قابلیت ارسال به سراسر کشور را دارد.

با خرید این قطعه می‌توانید سریعا آن را تحویل گرفته و به کمک یک کارشناس آن را تعویض کرده و از بروز مشکلات بیشتر برای موتور خودرو از جمله افزایش مصرف و سوخت و تولید آلاینده‌ها به دلیل عدم عملکرد صحیح موتور خودرو خود جلوگیری کنید.کافی است تا استپر متناسب با خودرو خود را از لیست قطعات موجود انتخاب کرده و آن را به ثبت نهایی برسانید و سپس منتظر ارسال سریع یدک مارکت به درب منزل خود باشید.