نمایش 1–30 از 55 نتیجه

تسمه تایم خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع تسمه تایم خودرو اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

تسمه تایم چیست و چه کاربردی دارد؟

در موتور خودرو برای ایجاد هماهنگی بین قطعات حساس همچون میل لنگ و میل سوپاپ (بادامک) از یک تسمه به نام تسمه تایم استفاده می‌شود. این قطعه با تنظیم زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها نقش مهمی در عملکرد موتور خودرو دارد. تسمه تایم قطعه‌ای است که باعث می‌شود با چرخش میل لنگ میل بادامک نیز بچرخد و بدین ترتیب سوپاپ‌ها باز و بسته شوند. قبل از اینکه تسمه تایم به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد از زنجیر تایم برای باز و بسته کردن سوپاپ‌ها و ایجاد هماهنگی استفاده می‌شد.

از جمله قطعاتی است که در خودرو عمر معینی دارد و به دلیل اهمیت بالای عملکرد آن و سر و کار داشتن آن با قطعات پر هزینه و مهم خودرو باید این قطعه در زمان مناسب بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شود. این تسمه از  جنبه‌های مختلف در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرد که در ادامه به برخی از این دسته‌بندی‌ها خواهیم پرداخت.

عملکرد تسمه تایم در موتور خودرو

در موتورهای احتراق داخلی چهار مرحله مهم وجود دارد که تسمه تایم در دو مرحله اساسی از این چهار مرحله نقش دارد. این قطعه در مرحله اول که مکش هوا و باز شدن سوپاپ هوا است نقش دارد و اجازه ورود هوا به سیلندرها را می‌دهد. علاوه بر این در مرحله آخر که تخلیه دود و گازهای حاصل از احتراق است نیز تسمه تایم نقش دارد و با باز کردن سوپاپ تخلیه در زمان مناسب به این گازها اجازه خروج را می‌دهد. در صورتی که این قطعه نتواند به درستی کار کند به دلیل عدم ورود مخلوط سوخت و هوا و همچنین عدم خروج گازها در زمان مناسب با خفگی و خاموشی موتور مواجه خواهیم بود.

این تسمه امکان چرخش میل بادامک به اندازه یک دور به ازای دو دور چرخش میل لنگ را فراهم می‌کند. این قطعه با هماهنگ کردن دو قطعه بسیار مهم موتور نقش ویژه‌ای در کیفیت احتراق در داخل موتور نیز دارد. در برخی خودروها از تسمه تایم برای انتقال نیرو به بخش‌های مهمی همچون پمپ آب نیز استفاده می‌شود که در این موارد اهمیت عملکرد صحیح آن چندین برابر می‌شود.

ساختار تسمه تایم خودرو

تسمه تایم یکی از قطعات مهم و حیاتی موتور خودرو است که از جنس لاستیک بسیار مقاوم در برابر کشش و حرارت موتور ساخته می‌شود. به دلیل اهمیت عملکرد این قطعه و تاثیر زیادی که در موتور خودرو دارد باید استانداردهای بسیاری در تولید آن در نظر گرفته شوند. یک طرف این قطعه برای برقرای اتصال بین میل لنگ و میل بادامک به صورت دندانه دار ساخته می‌شود که بر اساس شکل این دندانه می‌توان تسمه تایم‌ها را در دسته‌های مختلفی قرار داد.

این تسمه برای محافظت در برابر گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها در داخل یک قاب به نام قاب تسمه تایم قرار می‌گیرد. این قاب پلاستیکی تا حد زیادی از تسمه مراقبت می‌کند و در افزایش طول عمر آن تاثیر زیادی دارد. امروزه این تسمه در انواع مختلفی با توجه به موتور هر خودرو طراحی و تولید می‌شود و در ساخت آن از متریال متفاوتی نیز ممکن است استفاده شود. در ادامه به برخی از متریال‌های به کار رفته در ساخت این قطعه اطلاعاتی ارائه خواهد شد.

جنس تسمه تایم خودرو

در مورد جنس این تسمه باید گفت که لاستیک معروف‌ترین ماده ساخت تسمه تایم است که در صنایع و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از موتورهای احتراق داخلی که در انواع زیادی از خودروها یافت می‌شوند از تسمه‌های تایمی استفاده می‌کنند که از نوعی لاستیک یا ترکیب لاستیکی ساخته شده‌اند. اگرچه لاستیک رایج‌ترین ماده مورد استفاده برای تسمه تایم است، اما دارای معایبی است.

تسمه‌های تایم ساخته شده از لاستیک به پارگی در صورت قرارگیری در معرض دماهای بالا و روغن شناخته شده هستند. امروزه انواع مختلفی از مواد لاستیکی وجود دارد که به دلیل پیشرفت تکنولوژی در برابر دما مقاوم هستند. این مواد لاستیکی اکنون برای افزایش طول عمر تسمه‌های تایم و بهبود مقاومت آن‌ها به کار گرفته می‌شوند. پلی یورتان (Polyurethane) به دلیل خواصی که دارد مانند مقاومت در برابر دماهای بالا، خاصیت ارتجاعی طبیعی بیشتر و مقاومت در برابر اثرات مضر روغن، به گزینه‌ای معروف برای تسمه تایم تبدیل شده است. برای طیف وسیعی از کاربردها، تسمه‌های تایم ساخته شده از پلی یورتان عمر طولانی دارند و برای این منظور گزینه مناسبی هستند.

تسمه‌های تایم ساخته شده از پارچه (Fabric) بهترین انتخاب در هنگام نیاز به کارایی و شتاب بالا هستند. در تسمه‌های تایم پارچه‌ای از ترکیبی از مواد استفاده می‌شود. این کار منجر به استحکام کششی عالی، ضرایب اصطکاک کم و مقاومت مناسب در برابر دماهای بالا و پایین می‌شود. هنگامی که الزاماتی که باید برآورده شوند گشتاور یا شتاب بالا باشد، تنوع زیادی از انواع تسمه تایم پارچه‌ای وجود دارد که با توجه به نوع خودرو می‌توان استفاده کرد.

انواع تسمه تایم از نظر شکل دندانه

دندانه‌های تسمه تایم باید هماهنگ نگه داشتن میل لنگ و بادامک قابل اطمینان باشند و طیف وسیعی از گام ها برای دندانه‌های تسمه‌ها وجود دارد. گام فاصله‌ای است که از مرکز یک دندان تا مرکز دندان مجاور دیگر روی تسمه تایم اندازه‌گیری می‌شود. گام‌ها بر سایر فاکتورهای تسمه تایم تأثیر می‌گذارد که شامل تعداد دندانه‌ها و قطر می‌شود. تسمه‌های تایم قدیمی‌تر با استفاده از دندانه‌های ذوزنقه‌ای شکل ساخته می‌شدند. در یک دسته‌بندی می‌توان تسمه‌ها را بر اساس شکل دندانه‌ها به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • تسمه ذوذنقه‌ای
 • تسمه با دندانه گرد
 • تسمه با دندانه گرد اصلاح شده

در تسمه تایم ذوذنقه‌ای برای انتقال نیرو، دندان‌های ذوزنقه‌ای شکل بسیار موثر هستند. با این حال، زمانی که سطح گشتاور و سرعت بالا باشد، دندانه‌های این نوع تسمه به سرعت فرسوده می‌شوند. دندانه‌های ذوزنقه‌ای علی‌رغم نقص‌هایشان رایج هستند. تسمه‌های تایم با دندانه گرد شکل دندانه‌ای صاف و گرد دارند. این نوع تسمه‌ها خطر خرابی به دلیل پارگی را کاهش می‌دهند و شدت بالای تنش را که دندانه‌های ذوزنقه‌ای تجربه می‌کنند را ندارند. تسمه‌های تایم با دندانه گرد با وجود پیشرفت‌های بزرگی که نسبت به طراحی‌های دیگر دندانه‌ها ارائه می‌کنند، دارای معایبی هستند. دندانه‌های این نوع تسمه مستعد لغزش بیشتر بین شیارهای قرقره‌ها هستند. این مشکل منجر به قرار گرفتن تسمه تایم با دقت کمتری در محل خود می‌شود و عملکرد تسمه تایم به طور بالقوه کاهش می‌یابد.

تسمه‌های با دندانه اصلاح شده به دنبال ترکیب نقاط قوت تسمه با دندانه گرد و تسمه ذوزنقه‌ای هستند. تسمه‌های گرد اصلاح‌شده دارای عمق دندانه کم‌تر و کناره‌های شیب‌دار هستند. در نتیجه، آن‌ها قادرند نیروهایی با سرعت و گشتاور بالاتر را به طور موثر منتقل کنند، بدون اینکه دچار استهلاک و خوردگی شدید شوند.

زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض این قطعه معمولا توسط تولید کننده آن مشخص می‌شود و نمی‌توان زمان دقیقی برای تعویض آن در نظر گرفت. این مورد بیشتر به کیفیت این قطعه و جنس مواد به کار رفته در تولید آن بستگی دارد. زمان تعویض این تسمه به نحوه رانندگی و استفاده از خودرو نیز بستگی دارد که تا حد زیادی در عمر مفید آن تاثیر می‌گذارد. در برخی منابع عمر مفید تسمه تایم در حدود 60 هزار کیلومتر پیمایش با خودرو در نظر گرفته شده است که با توجه به جنس و کیفیت این قطعه می‌تواند تا 100 هزار کیلومتر نیز متغیر باشد.

به طور کلی می‌توان گفت برای تعویض این تسمه باید آن را به کمک یک کارشناس مورد بررسی قرار داد تا سلامت فیزیکی آن و همچنین عملکرد صحیح آن بر روی خودرو بررسی شود. این قطعه یکی از مهم‌ترین قطعات موتور خودرو است که باید به صورت دوره‌ای توسط افراد کارشناس بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.یای

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

برای اینکه بتوانید تسمه تایم خودرو را در زمان مناسب برای جلوگیری از وقوع مشکلات بیشتر تعویض کنید، باید با علائم خرابی آن آَشنا باشید. برخی از علائم رایج خرابی تسمه تایم خودرو به صورت زیر هستند:

 • پوسیدگی، ترک، از بین رفتن دندانه‌ها و پارگی تسمه در اثر فرسودگی آن
 • ایجاد شدن صداهای اضافی از موتور در زمان کارکرد در دور کم
 • افزایش مصرف سوخت موتور و کاهش کشش خودرو
 • وجود مشکلاتی در زمان استارت زدن خودرو
 • افزایش تولید آلاینده‌ها و خروج دود بیشتر از اگزوز خودرو

با خرابی یا پارگی تسمه تایم زمان بندی لازم برای عملکرد موتور به هم خورده و باعث برخورد سوپاپ‌ها با پیستون خواهد شد که باعث کج شدن سوپاپ‌ها در بسیاری از خودروها شده و در برخی خودروها فقط باعث خاموش شدن موتور می‌شود. علت این امر عدم باز و بسته شدن سوپاپ‌ها در زمان مناسب و عدم ورود سوخت و هوا به موقع به داخل سیلندر است. از کار افتادن تسمه تایم همچنین از خروج دود و گازهای حاصل از احتراق نیز از داخل سیلندرها جلوگیری می‌کند که این مورد هم به خاموشی موتور می‌انجامد.

دلایل خرابی تسمه تایم در موتور خودرو

تسمه تایم یکی از قطعات حساسی است که به دلایل مختلفی ممکن است دچار خرابی شود. این قطعه در اثر برخی عوامل زیر ممکن است نتواند به درستی به وظیفه خود عمل کند:

 • ساییدگی و خوردگی سریع در اثر نصب نادرست تسمه
 • استفاده از قطعات غیر استاندارد و بی‌کیفیت
 • تنظیم نبودن میزان سفتی تسمه و شل بودن یا سفتی بیش از حد آن
 • عدم مطابقت تسمه استفاده شده با نوع خودرو
 • خرابی پولی‌ها و وارد شدن آسیب به تسمه توسط آن‌ها

سفتی تسمه در طول عمر تسمه تایم بسیار مهم است. اگر تسمه خیلی شل باشد زودتر دچار ساییدگی و خوردگی می‌شود و اگر خیلی سفت باشد فشار زیادی به بلبرینگ وارد می‌کند. در هر صورت، عمر تسمه به شدت کاهش می‌یابد. در این شرایط هرزگرد تسمه نیز به غیر از خود تسمه از کار می‌افتد. خرابی‌های دیگری که ممکن است رخ دهد مربوط به دندانه‌های مختلف تسمه و یاتاقان‌های هرزگرد است که باعث خارج شدن تسمه از محل خود می‌شود.

یکی از عواملی مهمی که باعث می‌‌شود تسمه تایم زودتر از زمان مورد انتظار دچار خرابی شود، نصب نادرست آن توسط افراد غیر متخصص است. این قطعه اگر به درستی در محل خود قرار نگیرد و یا تنظیم نشود، به دلیل ساییدگی و استهلاک شدید عمر کوتاه‌تری خواهد داشت و احتمال پارگی و افزایش هزینه‌ها وجود دارد. علاوه بر این باید برای عملکرد صحیح موتور خودرو به سلامت پولی‌ها و یاتاق‌ها نیز توجه کرد چرا که وجود هر گونه ایراد در این قطعات از جمله لبه تیز می‌تواند به سایش و خوردگی سریع تسمه و پاره شدن آن منتهی شود.

قیمت تسمه تایم خودرو

قیمت یکی از مهم‌ترین عواملی است که در زمان خرید تسمه در نظر گرفت اما همه ماجرا نیست. کیفیت این قطعه به دلیل اهمیت آن در موتور خودرو همیشه باید در اولویت نسبت به قسمت قرار بگیرد اما بعد از در نظر گرفتن کیفیت این تسمه باید به قیمت آن نیز توجه داشته باشید. تسمه تایم بر اساس کیفیت و جنس متریال به کار رفته در تولید ممکن است قیمت‌های مختلفی داشته باشد. این قطعه در بازار از حدود قیمت 150 هزار تومان برای خودروهای معمولی داخلی شروع می‌شود و تا چندین میلیون تومان برای سایر خودروها در زمان نگارش این متن موجود است.

برای اینکه خرید خوبی داشته باشید باید قطعات مختلفی که توسط سازندگان مختلف ارائه می‌شوند را با یکدیگر از لحاظ قیمت مقایسه کنید تا بتوانید بر حسب نیاز خود و بودجه خود بهترین گزینه را برای موتور خودرو تهی کنید. برخی قطعات غیراصل که قیمت کمتری دارند ممکن است توسط برخی افراد انتخاب شوند که به دلیل حساسیت عملکرد این قطعه باید گفت این کار معقول نیست و ممکن است با پارگی یا خرابی تسمه تایم صدمات و هزینه‌های بسیار بیشتری به موتور خودرو تحمیل شود.

انواع برندهای تسمه تایم خودرو

برندهای مختلفی به تولید تسمه‌های به کار رفته در موتور خودرو از جمله تسمه تایم مشغول هستند که برای خرید یک تسمه مناسب باید با برخی از آن‌ها آشنا بود. برخی از برندهای تولید کننده تسمه تایم خودرو عبارت‌اند از:

 • دانگیل (Dongil)
 • گیتس (Gates)
 • میتسوبیشی (MITSUBOSHI)
 • ابتی بلت (OBTIBLT)
 • دایکو
 • رایکالتون (raykalton)
 • کنتیننتال (Continental)
 • ایساکو
 • رنو (Renault)
 • فرانس
 • دانلوپ

آشنایی با برندهای سازنده یک قطعه از این جهت دارای اهمیت است که برخی برندهای تولید کننده این قطعه نسبت به سایر برندها سابقه بیشتر دارند و در ساخت قطعات خود از متریال درجه یک و با کیفیت استفاده می‌کنند. این برندها معمولا در بین مصرف کنندگان این نوع قطعات محبوبیت بیشتری دارند و این محبوبیت بیشتر به خاطر دوام و کیفیت قطعات آن‌هاست که باعث شناخته شدن آن برند می‌شود.

سوالات متداول تسمه تایم

1-تفاوت زنجیر تایم و تسمه تایم چیست؟

در گذشته به جای تسمه تایم از زنجیر تایم که از جنس فولاد بسیار مقاوم ساخته می‌شد برای ایجاد هماهنگی بین قطعات موتور استفاده می‌شد که بعدها جای خود را به تسمه تایم داد.

2-پارگی یا خارج شدن تسمه تایم چه عواقبی دارد؟

اگر این تسمه در حین عملکرد خود پاره شود یا از جای خود خارج شود به دلیل به هم خوردن زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها این قطعات و همچنین سیلندر و پیستون ممکن است دچار آسیب جدی شوند.

3-چه زمانی باید تسمه تایم موتور تعویض شود؟

با توجه به کیفیت این قطعه ممکن زمان تعویض آن نیز متفاوت باشد اما معمولا توصیه می‌شود پس از به طور متوسط 60 الی 80 هزار کیلومتر این قطعه بررسی شده و در صورت نیاز باید تعویض شود.

4-علت خرابی تسمه تایم در موتور خودرو چیست؟

این تسمه به دلایلی همچون فرسودگی، خرابی پولی‌ها، عدم برخورداری از کیفیت مناسب و عدم نصب صحیح ممکن است دچار خرابی و پارگی شود.

5-آیا همه خودروها تسمه تایم دارند؟

همه خودروهای موجود تسمه تایم ندارند و برخی از آن‌ها از زنجیر تایم استفاده می‌کنند که مانند تسمه به طور دوره‌ای نیاز به تعویض ندارد و می‌تواند به اندازه خود موتور عمر داشته باشد.

خرید اینترنتی تسمه تایم خودرو از فروشگاه یدک مارکت

اگر در بررسی دوره‌ای تسمه تایم موتور خودرو متوجه شدید این قطعه به دلیل فرسودگی یا عوامل دیگر به پایان عمر مفید خود رسیده است، باید گفت که امکان خرید آنلاین این قطعه از وبسایت فروشگاه یدک مارکت فراهم است. شما می‌توانید با خرید مطمئن این قطعه آن را در سراسر ایران دریافت کرده و هر چه سریع‌تر تعویض کنید.

این تسمه در وبسایت یدک مارکت با ضمانت سلامت فیزیکی و اصالت برای شما ارسال خواهد شد و با خرید آن می‌توانید از مطابقت و عملکرد این قطعه اطمینان حاصل کنید. تسمه تایم یکی از قطعاتی است که باید متناسب با موتور خودرو مورد نظر انتخاب شود و برای اطمینان بیشتر توسط افراد کارشناس و کاربلد نصب و تنظیم شود.