یدک مارکت » فروشگاه » لوازم مصرفی خودرو » تسمه دینام خودرو

نمایش 1–30 از 35 نتیجه

تسمه دینام خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع تسمه دینام خودرو اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

تسمه دینام خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه بتوان در موتور خودرو انرژی مکانیکی حاصل از سوختن سوخت را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد، باید به نحوی انرژی مکانیکی به دینام منتقل شود. یکی از قطعات مهم در فرایند تولید برق در موتور خودرو به وسیله دینام، تسمه آن است که برای انتقال نیروی مکانیکی به دینام برای تولید برق استفاده می‌شود. این تسمه که جنس لاستیکی دارد به وسیله یک پولی به میل لنگ موتور متصل است و برای اینکه بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد باید دارای برخی شرایط خاص باشد.

تسمه دینام باید دارای شیارهایی برای قرارگیری محکم در جای خود باشد تا در حین عملکرد خود از جای خود خارج نشود. این قطعه باید در برابر رطوبت مقاوم باشد و بتواند حرارت موتور را تحمل کند. تسمه دینام برای اینکه بتواند به درستی عمل کند باید سفتی مناسبی داشته باشد و در جای خود شل نشود. برای این منظور قطعه‌ای به نام سفت کن برای سفت کردن آن استفاده می‌شود. این قطعه با نام تسمه پروانه نیز شناخته می‌شود و علاوه بر دینام در انتقال نیرو به پمپ روغن، پمپ آب، پمپ هیدرولیک و سیستم تهویه خودرو نیز نقش مهمی دارد.

ساختار تسمه پروانه یا تسمه دینام

تسمه پروانه یک تسمه تشکیل شده از الیاف، نخ و پلاستیک است که به دلیل مقطع V شکل خود V-belt یا کمربند V نیز نامیده می‌شود. این تسمه از یک طرف دارای شیارهایی است که برای قرارگیری بر روی پولی تعبیه شده‌اند. از طرف دیگر تسمه سطح صاف و صیقلی دارد که مانع قرار گرفتن آلودگی‌ها بر روی آن می‌شود.

طول این تسمه در خودروهای مختلف متفاوت است و با توجه به سیستم موتور خودرو متغیر است. قسمت شیاردار تسمه از اهمیت ویژه‌ای در عملکرد آن و قرار گرفتن آن بر روی پولی می‌شود و معمولا در صورت خوردگی این شیارها گفته می‌شودک ه تسمه فرسوده شده است. تسمه پروانه یا دینام باید بتواند در برابر کشش و تنش‌های وارد شده مقاومت لازم را داشته باشد و از انعطاف خوبی برخوردار باشد. این قطعه برای جلوگیری از پارگی در حین عملکرد باید از مواد نرم و باکیفیت ساخته شود و دائما سلامت آن بررسی شود.

علائم خرابی تسمه دینام خودرو

تسمه به کار رفته برای انتقال نیرو به دینام و سایر قطعات مهم در موتور در طول عملکرد خود ممکن است به دلیل فرسودگی دچار خرابی شود. این قطعه در صورت خرابی نشانه‌هایی در پی خواهد داشت که از روی ان می‌توان به فرا رسیدن زمان تعویض آن پی برد. برخی از مهم‌ترین علائم خرابی تسمه دینام ماشین به صورت زیر هستند:

 • کاهش نور چراغ‌های خودرو به دلیل عدم عملکرد صحیح تسمه و دینام
 • ایجاد شدن صدای جیر جیر در موتور خودرو به دلیل خشکی تسمه
 • مشاهده خشکی و ترک و خوردگی در تسمه به خصوص در قسمت شیاردار
 • داغ شدن سریع موتور خودرو به دلیل عدم انتقال صحیح نیرو به پمپ‌ها از جمله پمپ آب
 • وجود مشکلاتی در سیستم هیدرولیک فرمان به دلیل نقش تسمه در انتقال نیرو به پمپ هیدرولیک
 • روشن شدن چراغ چک باتری بر روی داشبورد خودرو
 • وجود مشکلاتی در سیستم تهویه خودرو و عدم عملکرد موثر کولر خودرو

تسمه دینام را می‌توان یکی از قطعات مصرفی مهم خودرو دانست که تقریبا تمامی قطعات الکتریکی به کار رفته در قسمت‌های مختلف خودرو به عملکرد آن وابسته هستند. از این جهت باید به سلامت این قطعه توجه ویژه داشت و در صورت مشاهده علائم خرابی گفته شده آن را جدی گرفته و در اسرع وقت این قطعه را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تعویض کرد.

یکی از مشکلات مهمی که خرابی تسمه دینام برای موتور خودرو ایجاد خواهد کرد افزایش دمای سریع موتور است. با خرابی این تسمه به دلیل عدم انتقال نیروی لازم به پمپ آب موتور خودرو با افزایش سریع دما مواجه خواهد شد. علت این امر نیز عدم گردش آب در موتور به دلیل کار نکردن پمپ آب و عدم خنک کاری موثر موتور است.

یکی از علائم دیگر خرابی تسمه دینام از کار افتادن یا وجود مشکلاتی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو است که معمول با سفت شدن فرمان خودرو ظاهر خواهد شد. در این شرایط برای چرخش فرمان باید نیروی بیشتری به آن وارد شود که نشان می‌دهد پمپ هیدرولیک این سیستم به درستی عمل نمی‌کند و نیروی هیدرولیکی لازم تولید نمی‌شود.

اگر این تسمه نتواند به درستی به وظیفه خود عمل کند به دلیل شارژ نشدن باتری خودرو نور چراغ‌ها به شدت افت خواهد کرد و در این حالت چراغ باتری روی داشبورد روشن می‌شود که باید هر چه سریع‌تر نسبت به تشخیص مشکل و رفع آن اقدام شود. یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده عدم عملکرد صحیح سیستم تهویه مطبوع خودرو یعنی کولر خودرو است که به دلیل عدم تامین انرژی کمپرسور آن این بخش نیز به درستی عمل نخواهد کرد.

تسمه دینام خودرو کجاست؟

تسمه دینام خودرو قطعه‌ای است که در جلوی موتور با باز کردن درب موتور یا کاپوت در دسترس قرار دارد. در گذشته برایت عویض این قطعه نیاز به باز شدن تسمه‌های دیگری بود که امروزه به دلیل کاهش تعداد تسمه‌ها این قطعه راحت‌تر در دسترس است. در جلوی موتور اکثر خودروها دو نوع تسمه به کار رفته است که یکی به عنوان تسمه موتور و دیگری به اسم تسمه دینام شناخته می‌شوند.

برای تعویض این قطعه باید ابتدا پولی و هرزگرد آن باز شود تا تسمه شل شده و از محل خود خارج شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن تسمه و سایر اجزای مرتبط با آن باید در تعویض آن از مکانیک با تجربه کمک گرفته شود. نصب این قطعه پس از تعویض نقش مهمی در طول عمر تسمه خواهد داشت چرا که اگز سفتی تسمه به درستی تنظیم نشود، ممکن است باعث استهلاک و خوردگی سریع‌تر آن شود.

زمان تعویض تسمه دینام خودرو

برای تشخیص خرابی تسمه دینام یا پروانه خودور نمی‌توان مسافت معینی تعیین کرد و برای اینکه بتوانیم به زمان تعویض آن پی ببریم، باید این قطعه را بررسی کرده و در صورت مشاهده ترک و پارگی بر روی تسمه آن را عوض کنیم. تسمه دینام از جمله قطعات حساسی است که به دلیل تاثیری که بر قطعات مختلف مانند پمپ آب و هیدرولیک دارد، باید با بررسی دوره‌ای در زمان مناسب تعویض شود.

در صورتی که شیارهای روی تسمه دینام دچار خوردگی شود، ممکن است تسمه به خوبی در جای خود قرار نگیرد و در حین عملکرد خود از جای خود خارج شده و باعث از کار افتادن دینام و برخی پمپ‌ها از جمله پمپ آب شود. در این شرایط با افزایش دمای موتور و به جوش رسیدن سریع آب در موتور خودرو مواجه خواهیم شد. وجود هر گونه ترک بر روی تسمه نیز نشان دهنده فرسودگی این قطعه است که احتمال پاره شدن آن در حین عملکرد را بالا می‎برد و در این شرایط باید آن را تعویض کرد.

همان طور که گفته شد زمان معینی نمی‌توان برای تعویض این تسمه اعلام کرد چرا که طول عمر مفید آن به کیفیت آن و جنس تسمه بستگی خواهد داشت و تنها راه تشخیص زمان تعویض آن بررسی این قطعه توسط یک کارشناس است. اگر بخواهیم به طور حدودی مدت زمانی برای تسمه دینام در نظر بگیریم باید گفت که این تسمه بهتر است پس از طی 60 هزار کیلومتر بررسی شده و در صورت نیاز باید تعویض شود.

دلایل تعویض تسمه دینام خودرو

تسمه دینام خودرو را می‌توان یکی از قطعات مصرفی خودرو در بلند مدت دانست. این قطعه به دلیل عملکرد مداوم از زمان روشن شدن موتور خودرو دچار استهلاک و خوردگی می‌شود. این قطعه به دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت تولید شده در موتور خودرو نیز به مرور دچار خشکی می‌شود و از این جهت ممکن است با عملکرد خشک خود صداهایی ایجاد کند. البته تسمه دینام قطعات دیگری نیز دارد که به عملکرد صحیح آن کمک می‌کنند و در صورت خرابی آن‌ها عملکرد تسمه نیز دچار اختلال می‌شود.

تسمه پروانه ممکن است به دلیل کیفیت پایین در ساخت یا در اثر فرسودگی دچار ترک در قسمت داخلی و شیاردار خود شود. این ترک‌ها احتمال پارگی تسمه در حین کارکرد خود را بالا می‌برند و یکی از نشانه‌های خرابی این قطعه هستند. در این تسمه در دراز مدت ممکن است به دلیل فرسودگی الیاف و نخ داخل آن خارج شده و باعث خرابی آن شوند. قبل از رسیدن به این حالت و برای جلوگیری از پارگی و خارج شدن تسمه از جای خود در حین عملکرد باید در زمان مناسب آن را تعویض کرد.

در مورد دلایل خرابی تسمه دینام باید گفت که دلایل زیادی باعث خرابی آن می‌شوند که کیفیت پایین مواد به کار رفته در تولید تسمه یکی از آن‌هاست. از طرف دیگر این تسمه ممکن است به دلیل خرابی پولی نیز دچار آسیب شود و روند استهلاک آن سریع‌تر طی شود. پولی یا قرقره تسمه پروانه در صورتی که از سلامت کامل برخوردار نباشد ممکن است باعث خارج شدن تسمه از حالت تنظیم خود شده و باعث خوردگی سریع و پارگی آن شود.

برندهای تسمه دینام خودرو

برای اینکه در زمان خرید تسمه پروانه بتوانیم انتخاب بهتری داشته باشیم و یک قطعه مناسب با خودرو خود تهیه کنیم باید از برندهای سازنده این تسمه تا حدودی اطلاعات کسب کنیم. برخی از برندهایی که تسمه دینام را تولید و روانه بازار می‌کنند به صورت زیر هستند:

 • دانگیل
 • رایکالتون
 • کنتیننتال
 • ایساکو
 • عظام
 • فرانتک
 • فانتوم
 • کی تی ام (KTM)
 • اپتی بلت
 • دایکو

در بین انواع برندهای تولیدکننده تسمه دینام خودرو برخی از برندها نسبت به دیگری از نظر کیفیت و دوام برتری دارند. قطعات تولید شده توسط برندهای معتبر ممکن است قیمت بیشتری نیز داشته باشند که مربوط به جنس مواد به کار رفته در ساخت قطعه و کیفیت آن می‌شود. با خرید این قطعه از سازندگان معتبر می‌توان عملکرد بهتری از تسمه انتظار داشت و مدت زمان بیشتری بدون مشکل از آن استفاده کرد. برای خرید تسمه پروانه باید با کیفیت قطعات ارائه شده توسط برندهای مختلف تا حدودی آشنا باشید.

قیمت تسمه دینام خودرو

تسمه دینام خودرو در بازار در محدود قیمت‌های مختلفی توسط فروشندگان ممکن است به فروش برسد. این قطعه از 80 هزار تومان شروع شده و تا حدود یک میلیون تومان برای خودروهای مختلف موجود است. این قیمت با توجه به کاربرد تسمه در خودروهای مختلف و همچنین کیفیت قطعه تعیین می‌شود.

باید توجه کرد که در زمان خرید تسمه از قطعات غیراصل و بی‌کیفیت نباید استفاده شود. درست است که این قطعات ممکن است قیمت کمتری داشه باشند و در کوتاه مدت انتخاب مناسبی به نظر برسند اما معمولا به دلیل کیفیت پایین متریال این قطعات عمر زیادی نخواهند داشت و ممکن است به دلیل عدم عملکرد صحیح به سایر قطعات موتور نیز آسیب وارد کنند.

سوالات متداول تسمه دینام

1-تسمه دینام چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

این تسمه وظیفه انتقال نیرو از میل لنگ به بخش‌های مختلفی همچون دینام، پمپ آب و پمپ هیدرولیک و ... بر عهده دارد.

2-معروف‌ترین برندهای تسمه دینام کدام‌اند؟

کنتیننتال و دانگیل و رایکالتون برخی از برندهای مشهور و شناخته شده تولید کننده این قطعه هستند.

3-چه زمانی باید تسمه دینام را تعویض کرد؟

با بررسی دوره‌ای این قطعه در صورتی که متوجه وجود ترک و پارگی در این قطعه شدید باید در زمان مناسب آن را تعویض کنید.

4-چرا باید تسمه دینام موتور را تعویض کرد؟

این تسمه بهد لیل عملکرد خود در موتور به مرور دچار ساییدگی و فرسودگی می‌شود و باید برای عملکرد بهتر تعویض شود.

5-مهم‌ترین نشانه خرابی تسمه تایم چیست؟

ایجاد شدن صدای جیری جیر از زیر کاپوت متداول‌ترین علامت نشان دهنده فرسودگی و خرابی این تسمه است.

خرید تسمه دینام خودرو از فروشگاه یدک مارکت

اگر به دلیل عدم عملکرد صحیح تسمه دینام و فرسودگی آن می‌خواهید این قطعه را تعویض کنید، امکان خرید آنلاین آن از فروشگاه یدک مارکت وجود دارد. در یدک مارکت این قطعه دارای ضمانت سلامت فیزیکی و اصالت قطعه است و در مدت زمان کمی به درب منزل شما ارسال خواهد شد. تسمه خریداری شده از یدک مارکت قابلیت اطمینان در عملکرد خوبی برای شما به همراه خواهد داشت و می‌توانید نسبت به کیفیت آن اطمینان بیشتری داشته باشید.

تسمه پروانه یا دینام قطعه‌ای است که باید در صورت خرید آن به کیفیت آن و استاندارد بودن آن توجه کرد. برای اینکه این قطعه از ویژگی‌های گفته شده برخوردار باشد باید آن را از فروشندگان معتبر آن خریداری کرد. یدک مارکت با تجربه چندین ساله در حوزه قطعات یدکی خودرو آماده ارائه این قطعه به سراسر کشور است.