یدک مارکت » فروشگاه » لوازم مصرفی خودرو » دیسک و صفحه کلاچ

نمایش 1–30 از 186 نتیجه

دیسک و صفحه شرکتی سایپا یدک مناسب انواع پراید

قیمت اصلی 2,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,950,000 تومان است.

کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ عظام مدل ارتقاء یافته مناسب برای پراید صبا

قیمت اصلی 2,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,185,000 تومان است.

دیسک و صفحه کامل سکو اصلی مناسب پراید ۱۳۱

قیمت اصلی 2,750,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,475,000 تومان است.

کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ عظام مدل ارتقاء یافته مناسب برای پراید ۱۳۱

قیمت اصلی 2,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,185,000 تومان است.

کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ عظام مدل ارتقاء یافته مناسب انواع پراید

قیمت اصلی 2,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,185,000 تومان است.

دیسک و صفحه سکو مناسب انواع پراید اصلی کره‌ای

قیمت اصلی 2,750,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,475,000 تومان است.

دیسک و صفحه کلاچ کامل برند سکو مناسب پژو ۴۰۵

قیمت اصلی 3,945,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,780,000 تومان است.

دیسک و صفحه شرکتی سایپا یدک مناسب پراید ۱۳۱

قیمت اصلی 2,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,950,000 تومان است.

دیسک و صفحه کلاچ ۲۱۵ میل والئو آبی مناسب برای تیبا، ساینا و کوییک

قیمت اصلی 4,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,490,000 تومان است.

دیسک و صفحه کامل سکو اصلی مناسب پراید صبا

قیمت اصلی 2,750,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,475,000 تومان است.

کیت کلاچ والئو آبی مناسب پراید ۱۳۱

قیمت اصلی 3,250,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,950,000 تومان است.

دیسک و صفحه کامل برند دایکن اصلی ژاپنی مناسب پراید ۱۳۱

قیمت اصلی 3,380,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,980,000 تومان است.

دیسک و صفحه برند دایکن مناسب انواع پراید اصلی ژاپنی

قیمت اصلی 3,380,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,980,000 تومان است.

دیسک و صفحه کامل سکو اصلی مناسب پراید صندوق دار

قیمت اصلی 2,750,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,475,000 تومان است.

دیسک و صفحه شرکتی سایپا یدک مناسب پراید ۱۳۲

قیمت اصلی 2,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,950,000 تومان است.

کیت کلاچ والئو آبی مناسب انواع پراید

قیمت اصلی 3,250,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,950,000 تومان است.

کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ عظام مدل ارتقاء یافته مناسب برای پراید ۱۱۱

قیمت اصلی 2,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,185,000 تومان است.

کیت کلاچ والئو آبی مناسب پراید صبا

قیمت اصلی 3,250,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,950,000 تومان است.

دیسک و صفحه کامل سکو اصلی مناسب پراید ۱۱۱

قیمت اصلی 2,750,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,475,000 تومان است.

کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ عظام مدل ارتقاء یافته مناسب برای پراید ۱۳۲

قیمت اصلی 2,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,185,000 تومان است.

دیسک و صفحه کلاچ ۲۱۵ میل سکو مناسب برای تیبا ۲

قیمت اصلی 3,900,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,600,000 تومان است.

دیسک و صفحه کلاچ خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع دیسک و صفحه کلاچ اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

دیسک و صفحه کلاچ خودرو چیست؟

دیسک و صفحه کلاچ بخشی از سیستم گیربکس خودرو است. درون پوسته کلاچ توسط چندین خار و فنر ثابت شده است. به مجموعه قطعات دیسک و صفحه کلاچ معمولا کیت کلاچ گفته می‌شود. صفحه کلاچ یا کلاج برای قطع و وصل کردن نیروی موتور است و باعـث انتقال قدرت موتور خودرو می‌شود. دیسک در واقع یک واسطه بین موتور اتومبیل و چرخ‌های آن است.

صفحه کلاچ و دیسک از قطعات مهم خودرو محسوب می‌شوند و بخشی از گیربکس هستند که در خودروهای دنده‌ای به کار می‌روند. این قطعه وظیفه کنترل سرعت در خودرو را برعهده دارد و بخش مهمی از سیستم انتقال قدت محسوب می‌شود. دیسک و صفحه کلاچ توسط ورقه‌‌هایی به صفحه‌های فولادی نصب شده این صفحه‌های فولادی به کمک فنر‌ پیچشی حرکت دورانی را منتقل می‌کنند در واقع نبود دیسک و صفحه کلاچ باعث جا نرفتن دنده می‌شود و مانع حرکت خودرو می‌شود.

عملکرد دیسک و صفحه کلاچ خودرو

صفحه کلاچ یک قطعه واسط است که به کمک آن انتقال قدرت تولید شده در موتور خودرو صورت می‌گیرد. این انتقال نیرو باید قابلیت قطع و وصل شدن در زمان تعویض دنده را داشته باشد و به درستی در حالت دنده منتقل شود. صفحه کلاچ قطعه مصرفی است و طول عمر مشخصی دارد. در تمام خودرو هایی که گیربکس دستی دارند صفحه کلاچ شرایط لازم را برای تعویض دنده ایجاد می‌کند به طور کلی سیستم کلاچ دارای دو دیسک می‌باشد که یکی به میل لنگ متصل است و دیگر نیروی موتور را به گیربکس منتقل می‌کند. در حالتی که این قطعه درگیر نیست این دو صفحه جدا از هم قرار دارند.

زمانی که فشاری بر پدال کلاچ توسط راننده وارد نشود فنر‌های موجود در دیسک کلاچ در حالت عادی به دیسک و لنت‌های صفحه کلاچ فشار می‌آورد و آن را به فلایویل می‌چسباند و اجازه حرکت آزاد به صفحه کلاچ نمی‌دهد. بدین صورت نیروی موتور به وسیله‌ی دیسک کلاچ و صفحه فشاری آن که روی فلایویل نصب شده منقل شده و به واسطه صفحه کلاچ که با شفت گیربکس و دندانه‌های میانه خودرو ارتباط دارد اتصال برقرار می‌شود و شفت گیربکس نیروی موتور را دریافت می‌کند.

هنگامی که راننده پدال کلاچ را فشار می‌دهد نیروی پا از طریق کابل به دوشاخ منتقل شده و باعث می‌شود تا دو شاخ و بلبرینگ متصل به فنرهای دیافراگمی متصل به دیسک، کلاچ را به سمت داخل فلایویل و صفحه کلاچ فشار دهد و پین‌های نصب شده روی دیسک صفحه فشار را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت انتقال داده و آن را از صفحه کلاچ جدا می‌کند و مانع حرکت چرخشی فلایویل به سمت کلاچ و شفت گیربکس می‌شود و امکان تعویض دنده برای راننده فراهم می‌شود سپس بعد از برداشتن پا از روی کلاچ مجددا اتصال بین دیسک و صفحه کلاچ و فلایویل برقرار شده و نیرو به سمت گیربکس و چرخ‌ها انتقال می‌یابد.

جنس دیسک و صفحه کلاچ در خودرو

جنس صفحه دیسک باید به گونه‌ای باشد تا درمقابل حرارت ناشی از اصطکاک و ساییده شدن مقاوم باشدو علاوه بر این مقاوم بودن صفحه دیسک در برابر انواع ضربه‌ها نیز مهم است. معمولا جنس صفحه‌ها از آزبست و آلومینیوم ساخته می‌شود و برای افزایش عمر صفحه‌‌ها را به صورت صفحه سوراخ دار می‌سازند تا گرمای ناشی از اصطکاک از این منافذ خارج شود. قطعات داخلی این قطعه از فولاد است و امروزه جنس صفحه‌ها از کامپوزیت، کربن و سرامیک است.

انواع دیسک و صفحه کلاچ در خودرو

دیسک و صفحه کلاچ در خودروها در انواع مختلفی موجود هستند که در یک دسته‌بندی به صورت زیر هستند:

 1. دیسک و صفحه هیدرولیکی
 2. سیستم کلاچ چند صفحه‌ای
 3. کلاچ بدون لغزش
 4. سیستم کلاچ اصطکاکی

در دیسک و صفحه هیدرولیکی برای انتقال نیرو از یک سیال استفاده می‌شود. در این حالت نیرو از طریق یک صفحه به سیال منتقل می‌شود و سپس توسط این سیال به صفحه دیگر که قابلیت حرکت دارد منتقل می‌شود. در سیستم کلاچ چند صفحه‌ای از چندین صفحه برای انتقال نیروی موتورهای با گشتاور بالا استفاده می‌شود. این صفحه‌ها معمولا قطر یکسان دارند و بر روی هم قرار می‌گیرند.

صفحه کلاچ بدون لغزش نوعی از صفحه‌ها هستند که در خودروهایی که بیشتر در داخل و بین شهر تردد می‌کنند، استفاده می‌شوند. این نوع صفحه‌ها دارای دو حالت درگیر و آزاد هستند که در این بین لغزشی صورت نمی‌گیرد. از سیستم کلاچ اصطکاکی برای ایجاد اصطکاک بالا بین دیسک و صفحه استفاده می‌شود. از بین انواع گفته شده دو نوع دیسک و صفحه بدون لغزش و اصطکاکی امروزه کاربرد بیشتری دارند.

عمر مفید و زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

دیسک و صفحه کلاچ از جمله قطعات مصرفی در خودرو هستند که عمر معینی دارند. صفحه کلاچ خودرو با توجه به کیفیت قطعه و نحوه استفاده از آن می‌تواند طول عمر متغیری داشته باشد اما معمولا طول عمری در حدود 50 تا 60 هزار کیلومتر برای این قطعه در نظر گرفته می‌شود. برای خودروهایی که کمتر در مسیرهای داخل شهر تردد دارند به دلیل نیاز کمتر به تعویض دنده و استفاده از کلاچ عمر این قطعه می‌تواند کمی بیشتر باشد.

یکی از عوامل تاثر گذار بر عمر مفید دیسک و صفحه کلاچ خودرو نحوه رانندگی با خودرو و شرایط آن است. به عنوان مثال رانندگی طولانی مدت در حالت کلاچ و صفحه درگیر به خصوص در سربالایی‌ها تا حد زیادی باعث افزایش استهلاک و دمای این قطعه شده و باعث کاهش طول عمر آن می‌شود. رانندگی طولانی مدت در ترافیک شدید که مدام این قطعه درگیر و استفاده می‌شود نیز باعث استهلاک و خوردگی شدید آن می‌شود.

علائم خرابی دیسک و صفحه کلاچ خودرو

در صورت خرابی دیسک و صفحه کلاچ خودرو در اثر فرسودگی یا سایر عوامل این مورد از طریق مشاهده برخی علائم قابل تشخیص است. برخی از علائم مهم خرابی دیسک و صفحه کلاچ خودرو به شرح زیر هستند:

 • سفت شدن شدید پدال کلاچ و نیاز به وارد کردن نیروی بیشتر به آن
 • عدم مطابقت دور موتور و سرعت خودرو به دلیل تمام شدن صفحه کلاچ
 • ایجاد شدن صداهایی در زمان تعویض دنده خودرو
 • افت شدید شتاب خودرو به خصوص در سربالایی‌ها
 • سوختن صفحه کلاچ به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد به آن

در صورت وجود علائم گفته شده برای اطمینان از عملکرد دیسک و صفحه باید سریعا این قطعه را به کمک مکانیک مورد بررسی قرار داد چرا که خرابی دیسک و صفحه در حین رانندگی ممکن است باعث از کار افتادن کلاچ خودرو شده و خطرات زیادی را به وجود آورد. یکی از دلایل اصلی خرابی صفحه کلاچ وارد شدن فشار زیاد به این قطعه به دلیل انجام حرکاتی همچون تیک آف و یا رانندگی در مسیرهای سربالایی به مدت طولانی است. اگر دیسک و صفحه مدت زمان زیادی با هم درگیر شوند این مورد باعث افزایش دمای این قطعه و استهلاک سریع صفحه کلاچ خواهد شد که ممکن است به سوختن آن منجر شود.

علل خرابی دیسک و صفحه کلاچ خودرو

دلایل زیادی وجود دارند که باعث ساییدگی صفجه کلاچ و آسیبد دیدن یا تمام شدن آن می‌شوند. این قطعه در طول عملکرد خود به دلیل استفاده مکرر دچار سایش و استهلاک می‌شود و یکی از قطعاتی است که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه به دلیل رانندگی نادرست و تحمیل فشار بیش از حد ممکن است آسیب ببیند و حتی بسوزد. از طرف دیگر نصب دیسک و صفحه باید توسط افراد متخصص انجام شود و از آغشته شدن این قطعه به روغن جلوگیری شود.

قیمت دیسک و صفحه کلاچ خودرو

دیسک و صفحه خودرو در بازار با قیمت‌های مختلفی در دسترس است که هر یک ممکن است از لحاظ قیمت با نوع دیگر اختلاف زیادی داشته باشد. این قیمت‌ها بر اساس کیفیت و دوام این قطعه تعیین می‌شوند و معمولا قطعات ارائه شده توسط برندهای معتبر که کیفیت بهتری دارند از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند. باید توجه کرد که به علت اهمیت دیسک و صفحه کلاچ خودرو در عملکرد موتور و انتقال قدرت آن باید در زمان خرید این جزء ضروری برای موتور کیفیت آن را نسبت به قیمت در اولویت قرار داد.

دیسک و صفحه کلاچ خودرو در بازار از قیمت حدود 500 هزار تومان در زمان نگارش این نوشته برای خودروهای معمولی شروع شده و تا چندین میلیون تومان بر خودروهای جدید و لوکس‌تر موجود هستند. به دلیل اهمیت دیسک و صفحه کلاچ در انتقال نیرو به چرخ‌ها باید به سراغ قطعات قابل اطمینان رفت هر چند که این قطعات از قیمت بیشتری برخوردار باشند.

انواع برندهای دیسک و صفحه کلاچ

در زمان خرید دیسک و صفحه کلاچ برای تعویض ممکن است با برندهای زیادی مواجه شوید که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این شرایط ممکن است انتخاب برند دیسک و صفحه از بین انواع برندها کار دشواری به نظر برسد. برای خرید بهترین قطعه برای موتور خودرو باید مصرف کنندگان از برندهای محبوب این جزء مهم از موتور آشنا باشند. برخی از برندهای مشهور دیسک و صفحه خودرو عبارت‌اند از:

 • عظام
 • والئو
 • هرینگتون
 • ایساکو
 • پلاستکس
 • جهان کلاچ
 • لوک
 • سام پارت
 • فرانتک
 • امکو
 • شایان صنعت

برخی برندهای گفته شده از جمله دیسک و صفحه والئو، عظام و امکو از جمله محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین برندها در حوزه دیسک و صفحع کلاچ خودرو هستند. در زمان خرید دیسک و صفحه باید به پارامترهای مختلفی توجه کرد که توجه به نوع دیسک و صفحه و کیفیت آن در کنار برند سازنده باعث می‌شود بتوانید از این جزء مصرفی موتور عملکرد قابل قبولی دریافت کنید.

خرید دیسک و صفحه کلاچ تولید شده از برندهای معتبر که سابقه طولانی در این زمینه دارند می‌تواند تا حدودی در مورد عملکرد این قطعه در موتور به شما اطمینان بدهد. اما باید توجه کرد که تمامی دیسک و صفحه‌های تولید شده توسط برندهای معتبر باکیفیت نیستند. در واقع هر برندی قطعه درجه یک و قطعه با کیفیت پایین‌تر نیز دارد که تشخیص این مورد بر عهده مصرف کننده است و باید نوع نیاز موتور خودرو و شرایط عملکردی آن در نظر گرفته شود.

سوالات متداول دیسک و صفحه کلاچ

1-برندهای محبوب دیسک و صفحه کلاچ در بازار کدام‌اند؟

دیسک و صفحه دو برند عظام و والئو در بازار ایران دارای محبوبیت بیشتری هستند.

2-صفحه کلاچ کجای ماشین قرار دارد؟

این قطعه در بین گیربکس و موتور خودرو قرار می‌گیرد تا بتواند انتقال نیرو را کنترل کند.

3-تفاوت دیسک و صفحه کلاچ چیست؟

صفحه کلاچ قطعه فولادی و دایره شکل است که لنت‌هایی بر روی آن وجود دارد و هر دو سمت آن اصطکاک بالایی دارد و دیسک قطعه‌ای است که صفحه روی آن قرار می‌گیرد.

4-کیت کلاچ چیست؟

به مجموعه قطعات دیسک، صفحه و بلبرینگ کیت کلاچ گفته می‌شود و با این نام شناخته می‌شوند.

5-نشانه سوختن صفحه کلاچ چیست؟

سوختن این قطعه علائمی همچون فات کشش خودرو، ایجاد شدن بوی نامطبوع و از کار افتادن کلاچ خودرو را در پی خواهد داشت.

خرید آنلاین دیسک و صفحه کلاچ خودرو از فروشگاه یدک مارکت

اگر با تمام شدن و فرا رسیدن زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو خود به فکر خرید دیسک و صفحه باکیفیت و استاندارد برای موتور خودرو خود هستید، می‌توانید این وسیله مصرفی را متناسب با موتور خودرو خود از یدک مارکت سفارش دهید و در کمترین زمان تحویل بگیرید. انواع دیسک و صفحه کلاچ برای موتور خودروهای مختلف در لیست لوازم ارائه شده در یدک مارکت در دسترس هستند و به سراسر کشور قابل ارسال هستند.

باید توجه کرد که در زمان خرید دیسک و صفحه متناسب با موتور خودرو حتما باید آن را از فروشندگان معتبر آن خریداری کرده و از قطعات باکیفیت استفاده شود. استفاده از دیسک و صفحه بی‎کیفیت علاوه بر عدم عملکرد صحیح ممکن است باعث کاهش عمر عملکردی این قطعه در موتور خودرو شود که باعث بروز هزینه بیشتر برای خودرو می‌شود.