نمایش 1–30 از 49 نتیجه

خرید شمع موتور خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع شمع موتور خودرو اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

شمع موتور خودرو چیست و چگونه کار می‌کند؟

در موتور خودرو برای شروع احتراق یکی از سه عنصر ضروری جرقه و انرژی اولیه است که این انرژی توسط سیستم جرقه‌زنی در موتور تولید می‌شود. برای تولید این جرقه باید برق با ولتاژ بالایی از باتری خودرو به قطعه‌ای به نام شمع منتقل شود تا این قطعه با استفاده از ساختاری که دارد بتواند جرقه تولید کند. شمع خودرو را می‌توان یکی از قطعات مصرفی در هر خودرو دانست چرا که الکترودهای به کار رفته در سر شمع به مرور از بین می‌روند.

شمع در بالای سیلندرها قرار می‌گیرد و با دریافت انرژی الکتریکی تقویت شده توسط دلکو یا کوئل آن را به انرژی گرمایی ناگهانی یا جرقه تبدیل می‌کند. این قطعه کوچک با مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا نقش اساسی در عملکرد موتور خودرو دارد و در صورتی که دچار ایراد شود، باید هر چه سریع‌تر آن را تعویض کرد.

اجزای شمع ماشین

شمع به کار رفته در موتور خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک جنس مجزا و خاصی دارند. اجزای اصلی شمع موتور خودرو عبارت‌اند از:

 • الکترود کناری (منفی)
 • الکترود مرکزی (مثبت)
 • رزوه برای بسته شدن روی موتور
 • بدنه فولادی و قسمت قرارگیری آچار
 • قسمت عایق سرامیکی
 • ترمینال رسانای شمع

بر روی شمع خودرو یک لایه سفید رنگ از جنس سرامیک به کار رفته است که با پوشش دادن شمع از ورود آلودگی‌ها به این قطعه تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.  این قسمت سرامیکی شمع در برابر ضربه حساس است و ممکن است در صورت وارد شدن ضربه به آن قسمتی از آن بشکند یا در اثر حرارت زیاد بخشی از آن بسوزد و تغییر رنگ دهد. عایق سرامیکی شمع باید در برابر حرارت و فشار بالا مقاومت لازم را داشته باشد تا بتواند بیشتر در این شرایط دوام بیاورد.

بدنه شمع جایی است که بالای آن محل قرارگیری آچار برای باز و بسته کردن این قطعه و پایین آن رزوه‌های تعبیه شده برای بسته شدن بر روی موتور است. این قسمت که از جنس فولادی برخوردار است یک واشر برای جلوگیری از نشت مخلوط سوخت و هوا از داخل سیلندر موتور نیز دارد. قسمت رزوه دار شمع محلی است که برای بستن شمع بر روی سرسیلندر استفاده می‌شود. این قسمت که پایه شمع نیز نام دارد اهمیت زیادی در تولید و طراحی شمع و طول عمر آن دارد.

بخش مهم دیگر شمع خودرو قسمتی به نام ترمینال شمع است که باید دارای رسانایی الکتریکی بالایی برای انتقال جریان الکتریکی لازم برای جرقه‌زنی باشد. این قسمت به وایر شمع متصل می‌شود و برای جلوگیری از زنگ زدگی از مواد مقاوم در برابر رطوبت تولید می‌شود.

در شمع خودرو دو نوع الکترود به کار رفته است که الکترود مرکزی یا مثبت و الکترود کناری یا منفی هستند. این الکترودها از آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت بالا و آلیاژهای فولادی ساخته می‌شوند. این الکترودها علاوه بر مقاومت در برابر حرارت بالا باید رسانای خوب الکتریسته نیز باشند.

انواع شمع خودرو از نظر ساختار و جنس

یکی از دسته‌بندی‌های رایج برای شمع‌های خودرو جنس و ساختار الکترود مرکزی یا مثبت شمع است. از این نظر شمع‌ها به دو دسته شمع سوزنی و شمع معمولی تقسیم می‌شوند که در شمع سوزنی الکترود مرکزی شکل سوزنی دارد و در شمع معمولی الکترود مرکزی سر گرد دارد.

از نظر جنس نیز شمع‌ها به سه دسته شمع مسی، پلاتینیومی و ایریدیوم تقسیم می‌شوند. شمع مسی متداول‌ترین شمع استفاده شده است زیرا در بین این سه شمع ارزان‌ترین است. در شمع‌های مسی، ماده بیرونی استفاده شده از آلیاژ نیکل است که به دلیل فشار زیاد و گرمای زیاد تولید شده در سیلندر موتور، به راحتی فرسوده می‌شود. ساییدگی و خوردگی الکترود شمع منجر به رسوب‌گیری شمع‌ها می‌شود به همین دلیل طول عمر آن‌ها کوتاه است. در نوع دوم که به دلیل مقاومت دمایی بالا عمر مفیدی بیشتری نیز وجود دارد، الکترود مرکزی از جنس پلاتینیوم ساخته شده است. در نوع سوم الکترود مرکزی از ایریدیوم و الکترودهای کناری از جنس پلاتین ساخته می‌شوند. ایردیوم به دلیل برخورداری از مقاومت دمای بالا دوام بیشتری در برابر حرارت خواهد داشت.

انواع شمع خودرو از نظر کد حرارتی

شمع به کار رفته در موتور خودرو از نظر میزان حرارتی که می‌تواند تحمل کند و انتقال دهد به دو دسته شمع سرد و شمع گرم تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین مشخصه شمع در این نوع دسته‌بندی طول پایه آن یا همان قسمت رزوه دار شمع است. در شمع‌هایی که پایه کوتاهی دارند انتقال حرارت با سرعت بالایی انجام می‌شود و گرمای حاصل از احتراق و جرقه به سرعت منتقل می‌شود. این نوع شمع‌ها بیشتر در موتورهای با دماهای بالا استفاده می‌شوند.

در نوع دوم یعنی شمع گرم پایه طول بیشتری دارد و این نوع شمع بیشتر در معرض گرمای حاصل از احتراق قرار خواهد گرفت. در موتورهایی که با دمای کمتری سر و کار دارند از این نوع شمع استفاده می‌شود تا از جمع شدن رسوبات روی الکترود شمع جلوگیری شود. در صورتی که شمع مورد نیاز موتور طبق این استانداردهای انتخاب نشود و طول پایه شمع مناسب آن موتور نباشد با مشکلات زیادی از جمله افت عملکرد موتور و کاهش راندمان مواجه خواهید شد.

انواع شمع خودرو از نظر تعداد الکترود

شمع‌های به کار رفته در موتور خودروها از نظر تعداد الکترود منفی یکسان نیستند. برخی از این شمع‌ها دو یا بیشتر الکترود منفی دارند که برای موتورهای خاص خود طراحی و ساخته می‌شوند. شمع‌های دارای بیش از دو الکترود منفی را شمع چند الکترودی یا چند زمانه نیز می‌نامند. این نوع شمع‌های به دلیل الکترود بیشتر قیمت بالتری نیز دارند و برای هر خودرویی قابل نصب نیستند.

در شمع چند الکترودی به دلیل وجود چندین الکترود ساییدگی و خوردگی آن‌ها نیز کمتر است و این نوع شمع‌ها عمر بیشتری دارند. این نوع شمع‌های خودرو معمولا قادر به تحمل حرارت بالایی هستند و می‌توانند در شرایط هوای سرد موتور خودرو را بهتر روشن کنند.

علائم خرابی شمع خودرو

شمع موتور خودرو یکی از قطعاتی است که مرور در موتور خودرو دچار فرسودگی می‌شود و باید به موقع در صورت خرابی تعویض شود. برای تعویض به موقع این قطعه باید با نشانه‌های خرابی آن آشنا باشیم تا در صورت مشاهده این علائم آن را در زمان مناسب تعویض کنیم. برخی از مهم‌ترین علائم خرابی شمع ماشین به صورت زیر هستند:

 • ساییدگی و کاهش سطح الکترود شمع به دلیل فرسودگی
 • آسیب دیدن و ترک در قسمت سرامیکی شمع به دلیل ضربه یا ولتاژ بالا
 • روغنی شدن پایه شمع به دلیل روغن‌سوزی در موتور به دلایل مختلف
 • ذوب شدن الکترود شمع در موتور به دلیل عدم انتخاب شمع با کد حرارتی متناسب
 • قرار گرفتن رسوبات در الکترود شمع پایه آن به دلیل سوخت بی‌کیفیت و فرسودگی
 • افت قدرت و راندمان موتور و ناقص سوزی موتور و افزایش تولید آلاینده‌ها
 • روشن شدن چراغ چک موتور و لرزش موتور در حین عملکرد

شمع موتور در طول عملکرد خود به دلیل جرقه‌زنی و تحمل فشار و دمای بالا در قسمت الکترود شمع شاهد استهلاک بالا و ساییدگی آن خواهید بود. این قسمت پس از مدتی ممکن است به دلیل خوردگی زیاد در عملکرد شمع اختلال ایجاد کند و برای عملکرد صحیح موتور نیاز به تعویض شمع باشد. قسمت سرامیکی شمع نیز در برابر ضربات احتمالی در زمان نصب این قطعه حساس و آسیب‌پذیر است و ممکن است به دلیل ضربه دچار ترک شود و آلودگی‌ها به داخل آن نفوذ کند.

شمع خودرو در صورتی که به دلیل روغن سوزی خودرو به روغن آغشته شود، ممکن است عملکرد درستی نداشته باشد. روغن سوزی در موتور به دلایل مختلفی از جمله سوختن واشر سرسیلندر می‌تواند رخ دهد. در صورت مشاهده روغن در پایه این قطعه باید نصبت به رفع مشکل و در صورت لزوم تعویض این قطعه اقدام شود.

شمع ماشین کجاست؟

شمع در موتور خودرو برای اینکه بتواند در مجاورت مخلوط سوخت و هوا داخل سیلندرها قرار بگیرد و آن را مشتعل کند، بر روی سرسیلندر به کمک قسمت رزوه دار خود بسته می‌شود. در حالت عادی ترمینال شمع توسط درپوش وایر شمع پوشانده شده است که برای دسترسی به آن باید ابتدا درپوش وایر شمع را باز کرده و سپس با استفاده از آچار شمع و قسمت قرارگیری آچار بر روی شمع آن را به صورت پیچی باز کرد. باید توجه کرد که برخی قسمت‌های شمع در برابر ضربه و عدم نصب صحیح حساس هستند، از این رو توصیه می‌شود برای باز و بسته کردن این قطعه از افراد ماهر و آچار مخصوص استفاده شود.

قیمت شمع خودرو

شمع ماشین در بازار در محدوده‌های قیمتی متفاوتی با توجه به مدل خودرو و موتور آن و همچنین جنس و نوع شمع به فروش می‌رسد. با یک جستجو می‌توان دید که قیمت این قطعه در بازار از 50 هزار تومان برای خودروهای معمولی داخلی و چینی شروع شده و تا چند میلیون تومان نیز برای خودروهای لوکس و مدل بالا موجود است. در زمان خرید این قطعه باید به قیمت آن و متناسب بودن این قطعه با موتور خودرو توجه زیادی کرد. قیمت شمع باید متناسب با متریال و کیفیت ساخت آن در نظر گرفته شود. برای این منظور باید این قطعه را از فروشندگان معتبر و شناخته شده تهیه کرد.

برندهای تولید کننده شمع موتور خودرو

یکی از فاکتورهای مهمی که در زمان خرید و تعویض شمع موتور باید به سراغ آن رفت و به خوبی از آن اطلاعات کسب کرد، برند شمع خودرو است. برندها و شرکت‌های مختلفی این قطعه را در انواع مختلف تولید و روانه بازار می‌کنند اما در بین این برندها برخی به کیفیت و دوام قطعه شناخته شده هستند و قطعات آنان از محبوبیت بیشتری در بین مصرف کنندگان این قطعه برخوردار است. برخی از برندهای شمع موتور خودرو عبارت‌اند از:

 • بوش
 • دنسو
 • ان جی کی
 • چمپیون
 • اتولایت
 • تورچ
 • عظام
 • پارس
 • ایساکو
 • فرانتک

در بین برخی برندهای فوق برخی در بین مصرف کنندگان شناخته شده هستند. به عنوان مثال برند بوش آلمان و برند ژاپنی دنسو در این قطعه از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. علت محبوبیت برخی برندها در مقایسه با سایرین این است که معمولا برندهای معروف و معتبر سعی می‌کنند از متریال مقاوم و باکیفیت و با رعایت استانداردهای لازم قطعات خود را تولید کنند تا از این طریق مشتریان وفادار و بیشتری را به سمت خود جذب کنند. در مقابل برخی برندها فقط سعی در فروش محصولات خود دارند بدون اینکه قطعه مورد نظر از کیفیت لازم برخوردار باشد. برای همین باید قبل از خرید این قطعه در مورد آن و برندهای معتبر به خوبی تحقیق کرد.

زمان تعویض شمع خودرو و عمر مفید آن

در مورد عمر مفید شمع ماشین باید گفت که این مورد به شدت به نوع شمع و جنس مواد به کار رفته در تولید آن بستگی دارد. به عنوان مثال شمع پلاتینیومی چیزی در حدود 100 هزار کیلومتر می‌تواند عمر مفید داشته باشد. برای شمع‌های مسی که مقاومت کمتری دارند این عمر چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر است.

در برخی منابع آمده است که شمع‌های ایریدیومی می‌توانند تا 150 هزار کیلومتر نیز عمر کنند. علت عمر طولانی این نوع شمع جنس الکترود مقاوم در برابر حرارت آن است که باعث می‌شود طول عمر و دوام بیشتری در برابر فشار و دمای بالا داشته باشد. به طور کلی برای شمع موتور می‌توان عمر مفیدی در بازه‌ی 50 الی 100 هزار کیلومتر متصور شد.

بهترین شمع خودرو کدام است؟

در مورد بهترین شمع خودرو باید گفت که این قطعه پارامترهای مختلفی دارد که هر کدام به نوبه خود اهمیت دارند. یکی از این پارامترهای سازگاری شمع با موتور خودرو از نطر کد حرارتی و دمای قابل تحمل است. این پارامتر به قدری دارای اهمیت است که خود به تنهایی می‌تواند یکی از دلایل انتخاب بهترین نوع شمع باشد. اما پارامترهای دیگری همچون قیمت و جنس متریال شمع نیز اهمیت دارند. در بین انواع مختلف  شمع موتور، نوع ایریدیومی به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت از نظر جنس انتخاب مناسبی است. به طور کلی می‌توان گفت بهترین شمع موتور خودرو شمع‌های ایریدیومی با الکترود مرکزی از نوع سوزنی هستند که به عملکرد بهتر موتور کمک می‌کنند و مقاومت و طول عمر بیشتری نیز دارند. به دلیل کیفیت بالای این نوع شمع ممکن است از نطر قیمت نیز این قطعات بالاتر از انواع دیگر قرار بگیرند.

سوالات متداول شمع ماشین

1-شمع خودرو از چه موادی ساخته می‌شود؟

برای ساخت شمع از آلیاژهای مس، پلاتینیوم، ایریدیوم و نیکل استفاده می‌شود.

2-چه زمانی باید شمع ماشین را عوض کرد؟

زمان تعویض شمع ماشین به جنس و نوع آن و کیفیت ساخت آن بستگی دارد اما به طور متوسط این قطعه در حدود 50 الی 100 هزار کیلومتر عمر مفید دارد.

3-در صورت عدم تعویض به موقع شمع چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر شمع خودرو به موقع تعویض نشود ممکن است آسیب جدی به موتور خودرو وارد شود و عملکرد آن به شدت افت کند.

4-وظیفه شمع ماشین چیست؟

این قطعه وظیفه اشتعال مخلوط سوخت و هوا و فراهم کردن مقدمات حرکت پیستون‌ها را بر عهده دارد.

5-قیمت شمع خودرو چگونه مشخص می‌شود؟

قیمت این قطعه به متریال به کار رفته در تولید آن و نوع آن بستگی دارد و می‌تواند برای خودروهای مختلف متفاوت باشد.

6- بهترین مارک شمع خودرو کدام است؟

برند بوش و دنسو دو مارک محبوب تولید کننده شمع ماشین هستند که بین مصرف کنندگان محبوبیت زیادی دارند.

خرید آنلاین شمع موتور خودرو از فروشگاه یدک مارکت

اگر به دلیل عدم عملکرد صحیح موتور خودرو و در بررسی شمع خودرو متوجه خرابی این قطعه و نیاز به تعویض آن شدید می‌توانید آن را به صورت آنلاین از وبسایت فروشگاه یدک مارکت سفارش داده و در مدت کمی در درب منزل خود دریافت کنید. این قطعه با ضمانت اصالت و سلامت توسط یدک مارکت به سراسر ایران ارسال می‌شود. این قطعه باید در سلامت کامل به آدرس مورد نظر شما برسد و در صورت وجود ایراد فیزیکی یا مغایرت امکان پیگیری این موضوع وجود دارد.

با خرید این قطعه از بین لیست شمع خودرو برای خودروهای مختلف در وبسایت یدک مارکت می‌توانید از عملکرد آن و کیفیت قطعه اطمینان لازم را به دست آورده و فابریک بودن قطعه مطمئن شوید. این قطعه باید برای موتور خودرو مورد نظر طراحی شده باشد و استانداردهای لازم را دارا باشد تا بتواند با موتور سازگار بوده و عمر بیشتری داشته باشد. این ویژگی‌ها فقط در قطعات فابریک و اصل وجود دارد که امکان خرید آنلاین و مطمئن آن‌ها فراهم شده است.