یدک مارکت » فروشگاه » لوازم مصرفی خودرو » فیلتر بنزین خودرو

نمایش 1–30 از 51 نتیجه

خرید فیلتر بنزین اصلی خودروهای ایرانی و خارجی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت بازگشت وجه از فروشگاه اینترنتی یدک مارکت.

فیلتر بنزین چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

در موتورهای احتراق داخلی برای اینکه فرایند احتراق در داخل سیلندرهای موتور برای تولید نیروی مکانیکی انجام شود، باید سوخت توسط سیستم سوخت‌رسانی از باک خودرو به موتور و انژکتورها منتقل شود. اما به دلیل وجود ذرات ریز و معلق در بنزین داخل باک خودرو که با حرکت خودرو ممکن است رسوبات کف باک نیز به آن‌ها اضافه شوند، نیاز به استفاده از فیلتر یا صافی بنزین است.

فیلتر بنزین با قرارگیری در مسیر انتقال سوخت به موتور خودرو به وسیل ساختاری که دارد بنزین را از خود عبور داده و با کمک فیلتر کاغذی مقاوم در برابر بنزین آلاینده‌های موجود در داخل آن را جذب می‌کند. استفاده از فیلتر بنزین برای حفظ سلامت قطعات موتور از جمله انژکتورها و پمپ سوخت ضروری است. فیلتر بنزین به دلیل عملکرد خود به مرور دچار کثیفی و گرفتگی می‌شود و از این رو به عنوان یکی از قطعات مصرفی در خودرو شناخته می‌شود.

اجزای فیلتر سوخت خودرو

فیلتر بنزین برای اینکه بتواند وظیفه مهم و حیاتی تصفیه سوخت را انجام دهد باید از اجزای مختلفی کمک بگیرد. این قطعه برای عملکرد خود از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • محفظه فیلتر از جنس فلز یا پلاستیک
 • لوله ورودی و خروجی بنزین
 • فیلتر کاغذی داخلی مقاوم در برابر بنزین از جنس کاغذ یا پارچه

فیلتر کاغذی موجود در داخل فیلتر بنزین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که وظیفه اصلی تصفیه سوخت بر عهده این قطعه است و اگر مقاومت کافی در برابر خاصیت خورنده بنزین نداشته باشد به مرور دچار پوسیدگی و خرابی خواهد شد. این قطعه برای عملکرد طولانی مدت باید از متریال باکیفیت و مقاومی ساخته شده باشد.

محفظه فیلتر سوخت که ممکن است از جنس پلاستیک یا فلز ساخته شده باشد باید بتواند در برابر عواملی همچون رطوبت و زنگ زدگی مقاومت داشته باشد. اگر این محفظه به دلیل کیفیت پایین مواد به کار رفته دچار فرسودگی و پوسیدگی شود به احتمال زیاد اجزای داخل فیلتر نیز سریع‌تر فرسوده خواهند شد.

فیلتر بنزین در خودرو کجاست؟

فیلتر بنزین برای اینکه بتواند آلودگی‌ها و ذرات ریز موجود در داخل بنزین را بگیرد باید در مسیر انتقال سوخت به موتور قرار بگیرد. این فیلتر معمولا در زیر خودرو و در مسیر بین لوله‌های انتقال سوخت قرار دارد. در برخی خودروها فیلتر بنزین در داخل موتور یا نزدیک به آن قرار گرفته است. در برخی خودروهای دیزلی از دو عدد فیلتر بنزین استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها در مسیر انتقال سوخت قرار دارد و فیلتر دیگری در نزدیکی موتور خودرو قرار می‌گیرد تا یک بار دیگر با تصفیه بنزین از ورود سوخت پاک به موتور اطمینان حاصل شود.

باید در نظر داشت که فیلتر بنزین برای عملکرد صحیح خود نیاز به فشار سوخت دارد و از این جهت این قطعه بعد از پمپ سوخت قرار دارد. فشار مورد نیاز برای عملکرد بهتر فیلتر یا صافی بنزین از طریق پمپ بنزین تامین خواهد شد.

در خودروهای امروزی و جدیدتر در برخی موارد شاهد قرار گرفتن فیلتر یا صافی سوخت در داخل باک خودرو هستیم. در داخل باک خودرو علاوه برا فیلتر بنزین که بعد از پمپ بنزین قرار دارد از یک فیلتر قبل از ورود بنزین به پمپ استفاده می‌شود تا با تصفیه و فیلتر کردن ذرات درشت‌تر از آسیب دیدن پمپ و فرسودگی سریع صافی بنزین جلوگیری کند.

انواع فیلتر بنزین در خودروها

فیلتر بنزین در موتور خودرو که جزو موتورهای احتراق داخلی است به طور کلی به 2 نوع کارتریجی و استوانه‌ای فلزی دسته‌بندی می‌شود. در فیلتر بنزین کارتریجی محفظه فیلتر که معمولا جنس فلزی دارد قابلیت باز شدن را دارد تا فیلتر کاغذی داخل آن تعویض شده و عملکرد صحیح فیلتر حفظ شود. این نوع فیلترها معمولا دارای یک مخزن برای نگهداری و جداسازی آب موجود در بنزین و جلوگیری از ورود آن به سیستم سوخت‌‌رسانی هستند.

اما در فیلترهای نوع دوم محفظه فیلتر که ممکن است علاوه بر فلز از پلاستیک نیز ساخته شده باشد قابل باز شدن نیست و به صورت یکپارچه است.

علائم خرابی صافی بنزین و زمان تعویض آن

به طور معمول فیلتر بنزین باید هر 2 سال یکبار و پس از پیمودن مسافتی در حدود 50 هزار کیلومتر یا 30 هزار مایل باید تعویض شود. البته زمان تعویض این قطعه با توجه به کیفیت بنزین و نوغ خودرو می‌تواند متفاوت باشد. این قطعه در صورتی که دچار فرسودگی شود، این مورد از طریق مشاهده برخی علائم قابل تشخیص است. برخی از علائم رایج خرابی و نیاز به تعویض فیلتر سوخت به شرح زیر هستند:

 1. وجود مشکلاتی در زمان استارت زدن موتور
 2. افت قدرت موتور به دلیل افت فشار سوخت
 3. ایجاد شدن صدای زیاد از پمپ سوخت
 4. آسیب دیدن برخی قطعات سیستم سوخت‌رسانی
 5. ریپ زدن موتور در حین عملکرد خود
 6. خاموش شدن موتور خودرو به صورت ناگهانی
 7. افزایش مصرف سوخت موتور خودرو
 8. روشن شدن چراغ چک در داشبورد خودرو

با مشاهده هر یک از علائم فوق باید نسبت به بررسی این فیلتر و تعویض آن در صورت لزوم در زمان مناسب اقدام کرد.

دلایل خرابی فیلتر بنزین در خودروها

فیلتر بنزین در خودرو به عنوان یکی از قطعات مصرفی به دلایل مختلفی ممکن است دچار خرابی شود. برخی از مهم‌ترین دلایل خرابی فیلتر بنزین در خودرو به شرح زیر هستند:

 • فرسودگی و استهلاک فیلتر در بلند مدت
 • عدم برخورداری از کیفیت و جنس مناسب
 • عدم رعایت استانداردهای لازم در ساخت قطعه

خرابی صافی سوخت در اثر فرسودگی

فیلتر بنزین به مرور زمان در اثر عملکرد خود دچار فرسودگی و گرفتگی خواهد شد. در این شرایط به دلیل مسدود شدن مسیر عبور بنزین در داخل فیلتر، افت فشار در سوخت منتقل شده به موتور مشاهده خواهد شد. افت فشار سوخت باعث افت عملکرد موتور و در نتیجه کاهش قدرت و کشش آن خواهد شد.

خرابی فیلتر سوخت در اثر کیفیت نامناسب

فیلتر سوخت در خودرو ممکن است به دلیل عدم برخورداری از کیفیت مناسب سریع‌تر دچار خرابی شود. این قطعه ممکن است با قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار زنگ زدگی شود. این زنگ زدن معمولا در محفظه فیلترهای فلزی رخ می‌دهد که باعث افزایش سرعت استهلاک آن می‌شود. خرابی سریع فیلتر کاغذی داخلی نیز یکی از دلایلی است که باعث می‌شود فیلتر سوخت زودتر از انتظار به پایان عمر عمکلردی خود برسد.

عواقب خرابی فیلتر سوخت در خودرو

یکی از پیامدهای خرابی صافی سوخت این است که به دلیل افت فشار سوخت در موتور پمپ بنزین باید برای ارسال سوخت به آن انرژی بیشتری مصرف کند و این کار باعث تحمیل فشار زیاد به این قطعه می‌شود که یکی از قطعات آسیب‌پذیر در صورت عدم عملکرد صحیح فیلتر بنزین است. در این شرایط با تغییر صدای پمپ بنزین در زمان استارت یا افزایش صدای آن مواجه خواهید شد.

قیمت فیلتر سوخت و عوامل موثر بر آن

فیلتر سوخت توسط تولیدکنندگان مختلفی به بازار عرضه می‌شود که قیمت هر قطعه با توجه به کیفیت ساخت آن و مواد به کار رفته در تولید فیلتر می‌تواند متغیر باشد. برخی فیلترهای غیراستاندارد ممکن است قیمت کمتری داشته باشند در حالی که یک فیلتر سوخت با کیفیت و فابریک ممکن است از لحاظ قیمت کمی از سایر قطعات قیمت بیشتری داشته باشد.

یکی از عوامل موثر بر قیمت فیلتر سوخت نوع خودرو و سیستم سوخت‌رسانی آن است. در برخی خودروهای به دلیل متفاوت بودن سیستم سوخت‌رسانی ممکن است صافی سوخت قیمت بالاتری داشته باشد. در زمان خرید این قطعه باید به متناسب بودن قیمت و کیفیت ساخت این فیلتر توجه کرد.

در خصوص قیمت فیلتر بنزین باید به این نکته نیز اشاره کرد که استفاده از قطعات فابریک و اصل که ممکن است کمی قیمت بالاتری نسبت به سایر قطعات بی‌کیفیت در بلند مدت از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر خواهد بود چرا که شما مجبور نخواهید شد به دلیل خرابی سریع این قطعه و یا عدم عملکرد صحیح دوباره آن را عوض کنید. علاوه بر این بسیاری از استهلاک سریع قطعات سیستم سوخت خودرو نیز جلوگیری خواهد شد که برخی از آن‌ها مثل پمپ بنزین و انژکتورها در صورت خرابی هزینه بالایی دارند.

برند فیلتر سوخت و نکات مهم خرید آن

در صورت خرابی فیلتر سوخت برای تعویض آن باید به برند تولیدکننده فیلتر توجه داشته باشید. در زمان خرید فیلتر یا صافی سوخت حتما قطعات مربوط به برندهای شناخته شده را خریداری کنید. علت این امر آن است که برندهای معتبر برای تولید این قطعه از مواد درجه یک استفاده می‌کنند و معمولا اعتبار خود را با ارائه قطعات بی‌کیفیت و غیراستاندارد زیر سوال نمی‌برند.

برخی از مهم‌ترین برندهای تولید کننده فیلتر سوخت به صورت زیر هستند:

 • فیلتر سرکان
 • فیلتر بهران
 • فیلتر موبیس
 • فیلتر پرفلاکس
 • فیلتر جنیون
 • فیلتر ایساکو
 • فیلتر وجودی

در مقابل برخی برندهای نوظهور ممکن است در حال تست و ارزیابی قطعات خود باشند که با نصب آن‌‌ها در خودرو نتوان عملکرد مورد انتظار را از آن دریافت کرد. پس در زمان خرید به سراغ قطعات ارائه شده توسط برندهای معرف رفته و از اصالت قطعه مطمئن شوید.

نحوه تعویض فیلتر سوخت در خودرو چگونه است؟

برای تعویض فیلتر سوخت خودرو ابتدا باید برای ایمنی بیشتر بست‌های باتری خودرو باز شود و اتصال برق قطع شود. علت این امر وجود احتمال آتش‌سوزی در زمان تعویض این قطعه است. سپس با باز کردن مهره‌های نگهدارنده صافی یا فشار دادن خارهای شلنگ متصل به صافی آن را از لوله‌های انتقال سوخت جدا کنید.

قطعه جدید را جایگزین کرده و دقت کنید که جهت فیلتر باید طبق قطعه قبلی باشد تا مسیر ورود و خروج بنزین برعکس قرار نگیرد. بعد از تعویض فیلتر باید خودرو را روشن کرد تا از عدم نشت بنزین اطراف فیلتر اطمینان حاصل شود. برای اینکه از نصب صحیح این قطعه اطمینان به دست آورید توصیه می‌شود از یک کارشناس در این حوزه کمک بگیرید.

سوالات متداول مرتبط با صافی بنزین خودرو

1-انواع برندهای تولیدکننده فیلتر سوخت کدام‌اند؟

سرکان، موبیس، پرفلاکس، بهران فیلتر، ماهله، ایساکو و جنیون برخی از تولید‌کنندگان معروف فیلتر سوخت هستند.

2-فیلتر بنزین در کجای خودرو قرار دارد؟

محل فیلتر بنزین در انواع خودروها متفاوت است اما معمولا در مسیر انتقال سوخت به موتور و در نزدیکی آن و در برخی موارد در داخل باک قرار دارد.

3-عمر مفید یک فیلتر بنزین در خودرو چقدر است؟

عمر فیلتر بنزین با توجه به کیفیت ساخت و مواد به کار رفته ممکن است متغیر باشد اما معمولا این قطعه چیزی در حدود 50 هزار کیلومتر عمر خواهد کرد.

4-آیا موتور خودرو بدون فیلتر بنزین کار خواهد کرد؟

فیلتر بنزین به افزایش راندمان سوخت و سلامت قطعات موتور کمک می‌کند و بدون آن احتمال آسیب دیدن قطعات حساس و پرهزینه در موتور بالا خواهد رفت.

5-هدف از استفاده از فیلتر سوخت در خودرو چیست؟

فیلتر سوخت در خودرو به منظور تصفیه و فیلتر کردن رسوبات و آلاینده‌های موجود در داخل بنزین به کار می‌رود.

خرید آنلاین فیلتر سوخت از فروشگاه اینترنتی یدک مارکت

اگر به دلیل خرابی فیلتر سوخت خودرو خود متوجه عملکرد نامناسب آن شدید و زمان تعویض آن فرا رسیده است، می‌توانید با خرید این قطعه به صورت اینترنتی و تعویض آن مشکل موتور خودرو را برطرف کنید. باید توجه کرد که در صورت عدم تعویض به موقع صافی بنزین ممکن است مشکلات بیشتری برای قطعاتی از موتور که هزینه بیشتری نیز دارند ایجاد شود.

وجود فیلتر بنزین و کیفیت قابل قبول آن در کشورهایی که کیفیت بنزین پایین است ضروری بوده و در صورت عدم عملکرد صحیح آن شاهد استهلاک سریع قطعات سیستم سوخت خودرو خواهیم بود. برای خرید این قطعه می‌توانید آن را با توجه به مدل خودرو خود در وبسایت یدک مارکت سفارش داده و در اسرع وقت دریافت کنید.