یدک مارکت » فروشگاه » لوازم مصرفی خودرو » فیلتر روغن خودرو

نمایش 1–30 از 48 نتیجه

فیلتر روغن خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع صافی روغن خودرو اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

فیلتر روغن چیست و چه نقشی در موتور خودرو دارد؟

موتور خودرو به منظور عملکرد صحیح خود و افزایش طول عمر قطعات نیاز به روانکاری دارد. این روانکاری باعث می‌شود تا اصطکاک قطعات مختلف خودرو تا حد زیادی کاهش یابد. به این منظور از روغن موتور برای روانکاری استفاده می‌شود. روغن موتور در مسیر حرکت خود با روانکاری قطعات حساس باعث کاهش دمای موتور نیز می‌شود. روغن موجود در داخل موتور به حرکات خود ممکن است ذرات ریز و آلودگی‌هایی را هم با خود حمل کند. برای جداسازی این ذرات از فیلتر روغن خودرو استفاده می‌شود.

وظیفه فیلتر روغن در خودرو

فیلتر روغن با عبور دادن روغن موتور از خود به جداسازی و تصفیه روغن کمک می‌کند. این قطعه یکی از اجزای ضروری برای عملکرد صحیح موتور و افزایش طول عمر روغن موتور و قطعات حساس موتور است. این فیلتر معمولا به شکل استوانه‌ای تولید می‌شود و باید در برابر روغن و دمای بالای آن مقاومت لازم را داشته باشد تا بتواند در این شرایط دوام بیاورد. این فیلتر باید قبلیت عبور مقدار روغن لازم به موتور خودرو را داشته باشد و با رعایت استانداردها تولید شده باشد.

این فیلتر یکی از قطعات مصرفی در موتور خودروها است که با جذب ذرات موجود در روغن موتور به مرور فرسوده خواهد شد. وجود این فیلتر برای فراهم کردن امکان گردش دوباره روغن در موتور ضروری است و در صورت عدم عملکرد صحیح آن با گردش روغن ممکن است آلودگی‌ها به قطعات دیگر منتقل شوند.

اجزای فیلتر روغن در موتور و ساختار آن

فیلتر روغن موتور قطعه‌ای به شکل استوانه است که اجزای مختلفی در داخل خود دارد. این فیلتر برای اینکه بتواند وظیفه تصفیه روغن را به خوبی انجام دهد از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • درب بالایی محفظه فیلتر (Tapping plate)
 • شیر ضد تخلیه فیلتر (Antidrainback valve)
 • محیط داخلی فیلتر (Filter medium)
 • مجرای مرکزی فیلتر (Center steel tube)
 • سوپاپ اطمینان (Relief valve)
 • دیسک انتهایی (End disc)
 • نگهدارنده فیلتر (Retainer)

درب بالایی به عنوان نقطه ورود و خروج روغن عمل می‌کند. سوراخ های کوچک اطراف لبه باعث تسهیل جریان آزاد روغن به داخل محفظه روغن می‌شود. سوراخ مرکزی رزوه شده محل خروج روغن و همچنین محل اتصال ظرف فیلتر به موتور خودرو است. از آنجایی که فیلتر روغن معمولاً به سمت وسط یا پایین موتور قرار دارد، یک سوپاپ لاستیکی به نام ضد تخلیه به کار رفته است که مانع از تخلیه روغن در هنگام خاموشی موتور می شود.

یکی از بخش‌های مهم این فیلتر در موتور خودرو محیط داخلی آن است. محیط متخلخل داخلی فیلتر عمدتاً از الیاف سلولز میکروسکوپی به همراه الیاف سنتزی مانند شیشه و پلی استر تشکیل شده است که باعث افزایش کارایی و دوام فیلتر می‌شود. این محیط همچنین با رزین اشباع شده است تا به آن استحکام و سفتی بدهد. فیلترهای درجه بالاتر دارای الیاف مصنوعی بیشتری هستند. حالت تا شده محیط داخلی فیلتر و چین چین بودن آن باعث می‌شود سطح تماس بیشتری با روغن ایجاد شود. تعداد چین‌ها به ضخامت محیط داخلی فیلتر روغن بستگی دارد.

مجرای مرکزی فیلتر اجازه می‌دهد روغن فیلتر شده به موتور بازگردد. در اطراف این مجرای مرکزی استوانه‌ای شکل سوراخ‌هایی وجود دارد. تعداد، اندازه و موقعیت سوراخ ها برای اطمینان از اینکه جریان روغن محدود نمی‌شود، کلیدی است. علت این امر آن است که تعداد و اندازه سوراخ‌ها تعیین کننده فشار روغن مورد نیاز موتور است. در واقع‌ها فیلترها به دور این استوانه‌ می‌پیچند و برای دوام و عملکرد بهتر این جزء از استیل ساخته می‌شود.

در زمان استارت زدن خودرو، روغن ممکن است آنقدر غلیظ باشد که فیلتر نشود. برای جلوگیری از عملکرد خشک موتور، هنگامی که فشار به اندازه کافی افزایش یابد که فنر کالیبره شده را به سمت پایین فشار دهد، دریچه کمکی باز می شود و اجازه می دهد روغن فیلتر نشده وارد لوله مرکزی شود. برای جلوگیری از نشت روغن فیلتر نشده به لوله مرکزی، یک دیسک انتهایی فیبر یا فلزی به هر انتهای محیط فیلتر متصل می‌شود. برخی از مارک ها دیسک ها را کنار گذاشته و از درزگیر برای ایجاد انتهای سخت در فیلتر استفاده می‌کنند. آخرین جزو فیلتر یک تکه فلز نازک است که به عنوان نگهدارنده محیط فیلتر و دیسک انتهایی در برابر درب عمل می‌کند.

انواع فیلتر روغن خودرو

در خودروها فیلتر مربوط به روغن معمولا به دو نوع کارتریجی و استوانه‌ای (Spin-on) تقسیم می‌شود. در برخی فیلترها فقط قسمت فیلتر داخلی در صورت خرابی یا گرفتگی تعویض می‌شود در حالی که در نوع دیگر کل فیلتر به همراه محفظه آن باید تعویض گردد. اگر به صورت کلی نگان کنیم در واقع فیلتر کارتریجی نیز زیر مجموعه فیلتر استوانه‌ای است اما به عنوان یک دسته‌بندی می‌توان آن را به این دو دسته تقسیم کرد.

در فیلترهای کارتریجی معمولا محفظه بر روی خودرو ثابت است و با کثیف شدن فیلتر تصفیه کننده روغن باید فقط این قطعه را عوض کرد. در فیلتر استوانه‌ای کل فیلتر به همراه محفظه فلزی به صورت پیچی بر روی موتور نصب می‌شود و در صورت خرابی کل فیلتر به همراه محفظه فلزی باز شده و با قطعه جدید تعویض می‌شود.

ویژگی های فیلتر روغن مناسب

این فیلتر باید بر اساس استانداردهای لازم طراحی و تولید شده باشد تا بتواند ذرات ریز موجود در داخل روغن موتور را به خوبی تصفیه کند. این قطعه باید بتواند در برابر فشار بالای روغن موتور مقاومت کرده و در برابر حرارت بالای آن دوام بیاورد. این فیلتر باید دارای محفظه فلزی مقاوم در برابر زنگ زدگی و رطوبت باشد تا دچار پوسیدگی نشود. قسمت داخلی فیلتر که عمل تصفیه را انجام می‌دهد از جنس مقاوم در برابر روغن و فشار آن باید تولید شود تا در مقابل روغن و دمای بالای آن بتواند مقاومت کرده و در روغن حل نشود.

فیلتر روغن باید دارای آب‌بندی مناسبی باشد تا از نشت روغن از اطراف آن و کاهش سطح روغن موجود در موتور خودرو جلوگیری شود. اگر این قطعه آب‌بندی خوبی نداشته باشد ممکن است گرد و غبار یا رطوبت از بیرون به داخل آن نفوذ کرده و باعث خرابی سریع این قطعه یا عدم عملکرد صحیح روغن موتور شود. یک فیلتر باکیفیت همچنین باید دارای سوپاپ یا شیر اطمینان باشد تا در صورت گرفتگی فیلتر اجازه عبور روغن موتور را بدهد و از عملکرد خشک موتور جلوگیری شود.

زمان تعویض فیلتر روغن خودرو

فیلتر روغن یکی از قطعات مهم مصرفی در موتور خودرو است که باید به صورت دوره‌ای در زمان مناسب تعویض شود. معمولا توصیه می‌شود که این فیلتر پس از پیمایش مسافتی در حدود 10 الی 20 هزار کیلومتر بررسی شده و در صورت لزوم تعویض شود. این قطعه باید برای حفظ عملکرد صحیح خود به موقع در صورت کثیفی تعویض شود در غیر این صورت ممکن است عملکرد قطعاتی در موتور با مشکل مواجه شود.

زمان دقیق تعویض فیلتر روغن با توجه به جنس و کیفیت فیلتر و روغن موتور و مدل خودرو ممکن است تغییر کند. برای همین باید با فرا رسیدن زمان بررسی آن با کمک یک کارشناس این قطعه را مورد بررسی قرار داده و در صورت خرابی تعویض کرد. معمولا توصیه می‌شود که این فیلتر در زمان بررسی و تعویض روغن موتور بررسی شده و در صورتی که دچار خرابی شده باشد تعویض شود.

برندهای فیلتر روغن خودرو

در زمان خرید فیلتر یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار توجه به برند سازنده فیلتر روغن است. برای اینکه بتوانید در زمان خرید این قطعه به برند آن توجه کنید باید با برخی برندهای مشهور در این حوزه آشنا باشید. برخی از برندهای شناخته شده تولید کننده این فیلتر به صورت زیر هستند:

 • فیلتر سرکان
 • کاسپین
 • بهران فیلتر
 • جنیون پارتس
 • ایساکو
 • تام
 • پرفلاکس
 • فیلتر بوش
 • هنگست

در بین برندهای لیست شده برند سرکان، بهران، ایساکو، بوش کاملا شناخته شده هستند. انتخاب یک برند مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا علاوه بر دریافت عملکرد صحیح از فیلتر روغن بتوانید به مدت بیشتری نیز از آن استفاده کنید. علت این امر آن است که معمولا برندهای محبوب و شناخته شده از مواد اولیه درجه یک برای تولید این قطعات استفاده می‌کنند که طبیعتا عملکرد بهتر و عمر بیشتری خواهند داشت.

علائم خرابی فیلتر روغن اتومبیل  

این فیلتر به مرور زمان در اثر عملکرد خود دچار کثیفی و گرفتگی خواهد شد. در این شرایط ممکن است فیلتر از عبور روغن موتور جلوگیری کرده و باعث افت فشار روغن در موتور شود. برای حل این مشکل باید با خرید یک فیلتر جدید و با کمک یک کارشناس اقدام به تعویض این قطعه کنید.

برخی از مهم‌ترین علائم خرابی فیلتر روغن ماشین به شرح زیر است:

 1. افت فشار روغن موتور و روشن شدن چراغ چک
 2. افزایش دمای سریع و بیش از حد موتور
 3. به گوش رسیدن صداهایی از موتور به دلیل عدم روانکاری مناسب
 4. کثیف شدن سریع روغن موتور و تغییر رنگ آن
 5. زنگ زدن و پوسیدگی محفظه فیلتر

با مشاهده هر یک از علائم گفته شده باید به این نکته پی برد که زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است. با تعویض به موقع این فیلتر می‌توان از قطعات حساس موتور مراقبت کرده و به افزایش طول عمر روغن موتور کمک کرد. به دلیل اینکه روغن موتور علاوه بر روانکاری موتور به خنک شدن آن نیز کمک می‌کند، در صورت خرابی و گرفتگی فیلتر با افت فشار روغن شاهد افزایش سریع دمای موتور در زمان کارکرد آن خواهیم بود.

در برخی موارد ممکن است دلیل خرابی فیلتر روغن مربوط به کیفیت پایین آن باشد. استفاده از قطعات غیر استاندارد و بی‌کیفیت باعث خواهد شد تا این فیلتر در برابر رطوبت و حرارت دچار زنگ زدگی شده و پوسیده شود. با خرابی و پوسیدگی محفظه فیلتر اجزای داخلی آن نیز در امان نخواند بود و سریع خراب می‌شوند. در این شرایط اگر این فیلتر به موقع تعویض نشود ممکن است منجر به ایجاد هزینه بیشتری برای موتور خودرو شود.

قیمت فیلتر روغن خودرو

این فیلتر یکی از قطعاتی است که در مدل‌های مختلف خودرو قیمت متفاوتی دارد. این قطعه ممکن است به دلیل متفاوت بودن جنس و کیفیت یا برنده سازنده نیز از لحاظ قیمت با سایر فیلترها متفاوت باشد. این فیلتر در بازار از قیمت 18 هزار تومان برای خودروهای معمولی شروع می‌شود و تا یک الی دو میلیون تومان نیز برای خودروهای لوکس موجود است. با مشاهد قیمت‌های این قطعه می‌توان پی برد که با افزایش مدل خودرو قیمت این قطعه نیز بالاتر می‌رود.

برای خودروهای معمولی در صورتی که این قطعه فابریک و اصل باشد، کمی از قطعات دیگر قیمت بالاتری داشته باشد. استفاده از فیلتر اصل علاوه بر عملکرد صحیح دوام بیشتری نیز در موتور خودرو خواهد داشت. بنابراین استفاده از قطعات فابریک و اصل در بلند مدت صرفه اقتصادی دارد. این در حالی است که قطعات بی‌کیفیت ممکن است با خرابی زود هنگام هزینه بیشتری را برای شما ایجاد کنند.

سوالات متداول در مورد فیلتر روغن ماشین

1-چه زمانی باید فیلتر روغن خودرو را تعویض کرد؟

عمر این فیلتر با توجه به جنس و کیفیت آن متغیر است اما توصیه می‌شود این قطعه هر 20 هزار کیلومتر بررسی و تعویض شود.

2-محبوب‌ترین برند فیلتر روغن ماشین کدام است؟

فیلتر سرکان یکی از محبوب‌ترین برندها در حوزه فیلترهای روغن خودرو است.

3-نقش فیلتر روغن در اتومبیل چیست؟

این فیلتر وظیفه تصفیه و پاک‌سازی روغن موتور از ذرات ریز و شناور در آن برای افزایش طول عمر روغن موتور را بر عهده دارد.

4-انواع فیلترهای روغن ماشین کدام‌اند؟

به طور کلی 2 نوع فیلتر وجود دارد که فیلتر استوانه‌ای و کارتریجی نامیده می‌شوند.

5-بهترین مارک فیلتر روغن از کجا قابل خرید است؟

فیلترهای با مارک خوب معمولا توسط فروشندگان معتبر این قطعه عرضه می‌شوند.

خرید فیلتر روغن خودرو از فروشگاه آنلاین یدک مارکت

اگر در بررسی دوره‌ای فیلتر مربوط به روغن خودرو خود متوجه خرابی این قطعه شدید می‌توانید آن را به صورت آنلاین از یدک مارکت سفارش دهید. این قطعه پس از ثبت سفارش در مدت کمی به همه شهرهای کشور ارسال خواهد شد. فیلتر به کار رفته در خودرو برای تصفیه روغن در یدک مارکت دارای تضمین سلامت و اصالت است و با خرید آن می‌توانید از عملکرد آن اطمینان حاصل کرده و به مدت بیشتری از آن استفاده کنید.

فیلتر روغن مناسب برای خودروهای مختلف در لیست قطعات در یدک مارکت موجود است و به صورت سریع قابل سفارش است. فیلترهای موجود در وبسایت بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید شده‌اند و بر اساس خودرو مورد نظر باید انتخاب شوند. در زمان خرید این قطعه باید به فاکتورهایی مثل جنس و کیفیت قطعه و برند تولید کننده و همچنین سازگاری فیلتر با مدل خودرو توجه کرد.