نمایش 1–30 از 49 نتیجه

فیلتر هوا خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع فیلتر هوا خودرو اصلی خودروهای ایرانی و خارجی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

فیلتر هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

در موتور خودرو برای انجام صحیح فرایند احتراق برای تولید نیروی پیشران خودرو نیاز به هوای پاک و اکسیژن است. این هوا از طریق هواکش به داخل موتور کشیده می‌شود اما این هوای موجود در محیط پاک نیست. بسیاری از آلاینده‌ها از جمله گرد و غبار و ذرات ریز معلق در آن وجو دارند. برای جلوگیری از ورود این آلودگی‌ها به داخل موتور و آسیب آن‌ها به قطعات حساس موتور از فیلتر هوا برای جداسازی این ذرات استفاده می‌شود.

فیلتر هوا یک قطعه پلاستیکی انعطاف‌پذیر است که درد اخل محفظه مخصوص خود قرار می‌گیرد و با عبور دادن هوای مکیده شده توسط هواکش آلاینده‌های موجود در آن را فیلتر می‌کند. این قطعه با جداسازی و جذب آلودگی‌ها و گرد و غبار به مرور خودش دچار کثیفی و گرفتگی خواهد شد و باید در زمان مناسب تعویض شود. فیلترهای هوا در خودروها در انواع اشکال مربع، مستطیل، دایره‌ای و استوانه‌ای تولید می‌شوند.

انواع فیلتر هوا خودرو

به طور کلی می‌توان گفت 3 نوع فیلتر هوا برای موتور خودرو وجود دارد که به صورت زیر هستند:

 • فیلتر هوای کاغذی (paper)
 • فیلتر کتان (gauze)
 • فیلتر اسفنجی (foam)

فیلتر هوای کاغذی یکی از رایج‌ترین فیلترهای به کار رفته در موتور خودروهای امروزی است. علت استفاده گسترده از فیلتر کاغذی مناسب بودن از لحاظ اقتصادی است. این فیلترها با داشتن قیمت مناسب به صورت گسترده مورد استفاده می‌گیرند اما برای هر خودرویی مناسب نیستند. فیلتر کاغذی به دلیل جنس خود عمر زیادی ندارد و برای استحکام در یک قاب پلاستیکی قرار می‌گیرد.

گزینه دوم فیلتر هوای کتان است که ماندگاری بالایی دارند و قابل شستشو هستند. دو نوع فیلتر کتان وجود دارد: کتان روغنی و خشک سنتزی. نسخه روغنی محبوب‌ترین نوع است و فقط هر 8000 کیلومتر به تعمیر و نگهداری نیاز دارد. فیلتر کتان سنتزی نیاز به تمیزکاری با یک محلول تمیز کننده اختصاصی دارد. نکته اساسی که باید به خاطر داشته باشید این است که برای کارایی بهتر این نوع فیلترها را باید روغن کاری کرده و مرتباً تمیز کنید.

فیلترهای اسفنجی نوع دیگری از فیلترها هستند که به صورت چند لایه تولید می‌شوند و به وسیله یک قاب فلزی یا پلاستیکی احاطه شده‌اند. این نوع فیلترها از فیلتر کاغذی عمر بیشتری دارند اما از لحاظ قیمت مثل فیلتر کاغذی مناسب نیستند. فیلترهای اسفنجی مانند فیلتر کتان از قابلیت شستشو و تمیزکاری برخوردار هستند و از این نظر گزینه خوبی هستند.

فیلتر هوای کتان در بین انواع فیلترها از بقیه قیمت بیشتری دارد و در صورت استفاده از این فیلترها به دلیل ساختار چند لایه روغنی که در آن‌ها به کار رفته است عملکرد بهتری را شاهد خواهید بود. این نوع فیلترها هوای ورودی به موتور را با سرعت بیشتری از خود عبور می‌دهند و از این نظر هم به عملکرد بهتر موتور خودرو کمک می‌کنند.

فیلتر هوای اسپرت چیست؟

یکی از فیلترهای هوایی که اخیرا طرفدارانی را به خود جلب است فیلتر هوا اسپرت نامیده می‌شود. این نوع فیلتر هوا در واقع نوع جدید از فیلترهای هوا است که شما در صورت استفاده از آن‌ها مجبور نیستید به صورت مرتب آن را تعویض کنید. در واقع این نوع فیلترها به سادگی دچار گرفتگی و خرابی نمی‌شوند و شما فقط باید در صورت کثیفی آن را تمیز کنید.

فیلتر هوای اسپرت معمولا به شکل مخروطی تولید می‌شود و شکل با توجه به مدل خودرو ممکن است متفاوت باشد. این نوع فیلتر با عبور دادن هوای زیاد از خود قادر است تا به افزایش راندمان موتور کمک زیادی کند. فیلتر هوای اسپرت معمولا بر خلاف فیلترهای معمولی در حدود 15 هزار کیلومتر مصرف دچار کثیفی می‌شود و امکان تمیزکاری آن وجود دارد. اما در کنار تمام مزایای این نوع فیلتر باید با معایب آن نیز آشنا باشید.

معایب فیلتر هوای اسپرت در خودرو

یکی از ویژگی‌های فیلتر هوای اسپرت که می‌توان از آن به عنوان عیب این نوع فیلتر یاد کرد، افزایش صدای مکش هوا در موتور است. این نوع فیلتر به دلیل عبور دادن حجم بالای هوا از خود باعث افزایش صدای موتور می‌شود. همچنین به عنوان دیگر ویژگی منفی این نوع فیلتر می‌توان به افزایش احتمال ورود ذرات آلاینده به موتور اشاره کرد.

فیلتر هوای اسپرت با عبور دادن حجم زیادی از هوا از خود احتمال ورود گرد و غبار و ذرات ریز به موتور خودرو را افزایش می‌دهد. البته این مورد یک احتمال است و در انتخاب این نوع فیلتر باید به پارامترهای دیگر نیز توجه کرد. یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که باید در انتخاب فیلتر مناسب برای خودرو خود در نظر بگیرید قیمت فیلتر است که در ادامه بررسی خواهد شد.

زمان تعویض فیلتر هوا خودرو

فیلتر هوا یکی از لوازم مصرفی در هر خودرو است که در طول عملکرد خود دچار کثیفی و گرفتگی می‌شود. این قطعه در صورت خرابی باید به موقع تعویض شود تا از بروز هزینه و مشکلات بیشتر برای موتور خودرو جلوگیری شود. معمولا توصیه می‌شود این قطعه پس از طی 5 هزار کیلومتر برای عملکرد بهتر موتور و برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت موتور تعویض شود.

در صورتی که از فیلترهای با قبلیت شستشو و تمیز کردن استفاده کنید، می‌توانید پس از طی مسافت گفته شده نسبت به تمیزکاری آن اقدام کنید. برای مثال در صورت استفاده از فیلتر اسپرت می‌توانید بدون نیاز به تعویض آن، در صورت مشاهده کثیفی آن اقدام به تمیز کردن آن کنید. بدین ترتیب استفاده از فیلترهای باکیفیت و قابل شستشو می‌تواند نیاز به تعویض این قطعه را کاهش دهد.

مدت زمان عمر عملکردی فیلتر هوا با توجه به هوای شهر موردنظر و مدل خودرو و همچنین کیفیت و جنس فیلتر ممکن است متغیر باشد. در شهرهایی که آلودگی‌ها بیشتر از میزان استاندارد خود است باید این فیلتر به صورت دوره‌ای و زودتر از زمان تعیین شده بررسی شود تا در صورت لزوم به موقع تعویض شود.

علائم خرابی فیلتر هوا خودرو

همان طور که گفته شد، فیلتر هوا یکی از قطعات موثر مصرفی در موتور خودرو است. در صورتی که این فیلتر به دلیل فرسودگی در اثر عملکرد خود یا در صورت خرابی زودهنگام به دلیل کیفیت نامناسب دچار خرابی شود، معمولا علائم زیر مشاهده خواهند شد:

 • افزایش مصرف سوخت خودرو و تولید آلاینده‌ها در موتور
 • عدم عملکرد صحیح موتور و ریپ زدن آن
 • افت قدرت و کشش موتور به دلیل راندمان پایین
 • استهلاک سریع و خرابی برخی از قطعات حساس موتور
 • روشن شدن چراغ چک موتور در داشبورد
 • خارج شدن دود غلیظ از اگزوز در زمان روشن کردن موتور

در صورت فرسودگی و گرفتگی فیلتر هوا مقدار اکسیژن لازم برای انجام صحیح فرایند احتراق به موتور خودرو نخواهد رسید و با به هم خوردن نسبت سوخت به هوا در موتور راندمان موتور افت شدید خواهد کرد. همچنین به دلیل عدم تنظیم بودن سوخت و هوای موجود در موتور مصرف سوخت خودرو بالاتر خواهد رفت. از طرف دیگر به دلیل عدم جداسازی صحیح ذرات معلق در هوا ورودی موتور ممکن است برخی از قطعات خودرو سریع‌تر دچار استهلاک و خرابی شوند.

استفاده از فیلتر هوای باکیفیت و فابریک می‌تواند با عملکرد صحیح خود باعث افزایش طول عمر قطعات موتور و راندمان بالای آن شود. اما استفاده از برخی فیلترهای بی‌کیفیت ممکن است علاوه بر خرابی سریع باعث آسیب دیدن قطعات موتور و افت عملکرد موتور شود.

تولید فیلتر هوا خودرو چگونه است؟

فیلتر هوا در خودروها در شکل‌های مختلف و در دو بخش اصلی تولید می‌شوند. یکی از این بخش‌ها قسمت انعطاف‌پذیر است که کار جذب آلاینده‌ها را انجام می‌دهد. این فیلتر برای اینکه استحکام کافی داشته باشد در یک قاب پلاستیکی یا فلزی قرار می‌گیرد تا بخش منعطف را نگهداری کند. فیلترهای هوای کاغذی از جنس سلولز تشکیل شده‌اند در حالی که فیلترهای دیگر از جنس کتان، پارچه‌ای یا اسفنجی تولید می‌شوند.

ساختار فیلتر هوا خودرو بر اساس نوع خودرو و بر حسب نیاز موتور خودرو به هوا ساخته می‌شوند. این فیلتر باید بتواند حجم هوای مورد نیاز موتور خودرو را به داخل آن هدایت کرده و از خود عبور دهد. در خودروهای مدل بالاتر با توجه به وجود تعداد سیلندر بیشتر نیاز به هوای ورودی بیشتری خواهد بود که این فیلتر باید بتواند هوای لازم را به داخل موتور بعد از جذب آلاینده‌ها عبور دهد.

مواد به کار رفته در تولید فیلتر باید قابلیت مقاومت در برابر پوسیدگی را داشته باشند. این قطعه باید بتواند در برابر گرد و غبار مقاومت کرده و شکل اولیه خود را حفظ کند. برای این منظور باید از پلاستیک یا فلز با کیفیتی برای قاب فیلتر استفاده شود. مواد به کار رفته در قسمت دیگر فیلتر که کار جذب آلودگی‌ها را بر عهده دارد نیز بر عمر این قطعه تاثیر زیادی دارد.

قیمت فیلتر هوا خودرو و عوامل موثر بر آن

فیلترهای هوا معمولا با قیمت‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. این قطعه که از لوازم مصرفی موثر در خودرو است باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. قیمت فیلتر هوا با توجه به کیفیت و جنس آن و همچنین برند تولیدکننده آن ممکن است متفاوت باشد. قیمت فیلترهای هوا در بازار از 15 هزار تومان برای خودروهای معمولی شروع می‌شود و برای خودروهای لوکس تا 2 میلیون تومان نیز موجود است. علت تفاوت قیمت بین این قطعات معمولا مربوط به برند و کیفیت و جنس فیلتر است.

با مشاهده قیمت فیلترهای هوا موجود در بازار می‌توان به این نکته پی برد که با بالا رفتن مدل خودرو قیمت این قطعه نیز در حال افزایش است. به طوری برای خودروهای لوکس خارجی قیمت این قطعه به بالای یک میلیون تومان نیز می‌رسد. برای خودروهای معمولی و داخلی که این قطعه قیمت نسبتا کمتری دارد باید در زمان خرید فاکتورهایی همچون جنس و کیفیت قطعه را در اولویت قرار دارد لزوما به خاطر قیمت پایین نباید به سراغ قطعات بی‌کیفیت رفت.

انواع برندهای سازنده فیلتر هوا خودرو

برای اینکه بتوانید در زمان خرید این قطعه انتخاب بهتری داشته باشید باید بها شرکت‌های معتبر این قطعه آشنا باشید. برندهای مختلفی در داخل کشور به تولید فیلتر هوا می‌پردازند و برخی از آن‌ها شناخته شده هستند. برخی از مهم‌ترین برندهای تولیدکننده فیلترهای هوا در خودرو به صورت زیر هستند:

 1. کاسپین
 2. بهران فیلتر
 3. موتوسل
 4. کی اند ان
 5. سام
 6. سرکان
 7. پرفلاکس
 8. ایساکو

برخی از برندهای گفته شده به کیفیت بالای قطعات خود مشهور هستند. انتخاب برند مناسب در زمان خرید فیلتر هوا می‌تواند تاثیر زیادی در کیفیت و عملکرد این قطعه داشته باشد. علت این امر آن است که معمولا برندهای مشهور و شناخته شده در تولید قطعات مورد نظر خود از مواد اولیه باکیفیت استفاده کرده و تحت استانداردهای لازم آن را می‌سازند. بر خلاف این برندهای معروف برخی برندهای جدید ممکن است قطعاتی را روانه بازار کنند که از کیفیت مناسب برخوردار نباشد. از این لحاظ شناخت برندهای مشهور در قطعات دارای اهمیت است.

سوالات متداول در حوزه فیلتر هوا خودرو

1-کدام نوع فیلترهای هوا خودرو قابلیت شستشو دارند؟

برخی از انواع فیلترها همچون فیلتر کتان و فیلتر اسپرت قابلیت شتشو و تمیزکاری را دارند.

2-شرکت‌های معروف سازنده فیلترهای هوا خودرو کدام‌اند؟

کاسپین، سرکان، بهران و ایساکو برخی از شرکت‌های مشهور تولیدکننده این قطعه هستند.

3-زمان تعویض فیلتر هوا در خودرو چگونه است؟

معمولا توصیه می‌شود این فیلتر هر 5 هزار کیلومتر بررسی شده و در صورت نیاز تمیزکاری یا تعویض شود.

4-قیمت فیلتر هوا خودرو چقدر است؟

فیلترهای هوا قیمت مختلفی دارند که با توجه به کیفیت، جنس و نوع خودرو متغیر است. برای خودروهای معمولی داخلی قیمت این قطعه از 15هزار تومان شروع می‌شود.

5-فیلتر هوا در خودرو کجاست؟

فیلترهای هوا معمولا در ورودی هوا به موتور خودرو قرار می‌گیرند. این قطعه معمولا در داخل محفظه هواکش و در ابتدای مجرای ورود هوا به موتور قرار دارد.

خرید فیلتر هوا خودرو از فروشگاه یدک مارکت

برای اینکه بتوانید فیلتر هوای جدید خودرو خود را سریع خریداری کنید، می‌توانید این قطعه را به صورت آنلاین از وبسایت فروشگاه یدک مارکت سفارش دهید. با خرید این قطعه از یدک مارکت می‌توانید از اصالت و فابریک بودن فیلتر اطمینان حاصل کنید. تمای قطعات موجود در یدک مارکت دارای ضمانت سلامت و اصالت هستند و به تمامی شهرهای کشور ارسال می‌شوند.

یدک مارکت با ارائه انواع فیلتر هوای خودروهای مختلف توانسته است خدمات مثبتی را به مشتریان ارائه کند. ارسال سریع یدک مارکت به علاوه پشتیبانی بخش فروش این مجموعه باعث شده است مشتریان از لحاظ آنلاین بودن خرید قطعات نگرانی نداشته باشند. همین الان می‌توانید با ثبت سفارش فیلتر مربوط به خودرو خود از وبسایت یدک مارکت آن را در اسرع وقت در درب منزل خود دریافت کنید.