یدک مارکت » فروشگاه » لوازم مصرفی خودرو » فیلتر کابین خودرو

در حال نمایش 16 نتیجه

فیلتر کابین خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع فیلتر اتاق خودرو اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

فیلتر کابین خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

به منظور ورود هوای پاک به داخل خودرو برای تنفس سرنشینان و همچنین کمک به تهویه داخل خودرو از یک فیلتر به نام فیلتر کابین یا فیلتر اتاق خودرو استفاده می‌شود. این فیلتر با جذب گرد و غبار و ذرات معلق در هوا از ورود آن‌ها به داخل کابین خودرو جلوگیری می‌کند. این فیلتر نقش مهمی در کیفیت هوای ورودی به اتاق خودرو دارد و به عنوان یک قطعه مصرفی باید در صورت کثیفی به موقع تعویض شود.

فیلتر کابین خودرو وظیفه تصفیه هوای ورودی به کابین از طریق دریچه‌های بخاری و سیستم تهویه مطبوع را بر عهده دارد و از ورود آلاینده‌ها از این دریچه‌ها جلوگیری می‌کند. این فیلتر با نام‌های مختلفی همچون فیلتر سیستم تهویه خودرو یا فیلتر کولر خودرو نیز شناخته می‌شود. عملکرد صحیح این فیلتر به خصوص در روزهای آلوده اهمیت ویژه دارد. در برخی خودروهای جدیدتر به دلیل اهمیت عملکرد این قطعه از دو عدد فیلتر اتاق استفاده شده است.

انواع فیلتر کابین خودرو کدام‌اند؟

انواع مختلفی از فیلترهای کابین وجود دارد که مزایا و معایب متفاوتی دارند. 4 نوع فیلتر اصلی عبارتند از:

 • فیلتر ذرات معمولی (Particulate)
 • فیلتر ذغالی ((Charcoal Filters
 • فیلتر کربن فعال (Activated Carbon)
 • فیلتر کابین الکترواستاتیک (Electrostatic)

فیلتر ذرات معمولاً از یک ماده فیبری متخلخل تشکیل شده است که به عنوان محیط تصفیه اولیه عمل می‌کند. از نظر فیلتراسیون ذرات، ذرات 0.3 میکرون یا بیشتر را به دام می اندازد. این بدان معنی است که فیلتر کابین ذرات ابتدایی‌ترین یا معمولی‌ترین فیلتر است که عملکرد خوبی دارد اما ذرات بسیار ریز را حذف نمی‌کند. فیلتر ذغالی فیلتر پیچیده‌تری نسبت به فیلتر ذرات معمولی است. یک ماده متخلخل به عنوان فیلتر اصلی همراه با یک لایه اضافی از ذغال در این فیلتر به کار رفته است که علاوه بر ذرات، آلاینده‌های میکروسکوپی را نیز جذب می‌کند. با فیلتر کابین ذغالی، حتی آلاینده‌های گازی مانند دود اگزوز را نیز می‌توان تا حدی از بین برد.

فیلتر کابین هوای کربن فعال نیز از یک محیط تصفیه معمولی تشکیل شده است، اما از یک لایه ذغال فعال یا کربن فعال نیز در این نوع فیلتر استفاده شده است. این ذغال فعال نوع خاصی از کربن است که ظرفیت جذب بالاتری نسبت به گازها دارد. بنابراین لایه ذغال فعال حتی بو و بخارهایی مانند مونوکسید کربن را علاوه بر گازهای خروجی و ذرات معلق جذب می‌کند. فیلتر ذغال فعال یا کربن فعال همچنین قادر است باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها را از بین ببرد.

پیچیده‌ترین نوع فیلتر کابین فیلتر الکترواستاتیک است که از الکتریسیته ساکن برای به دام انداختن آلاینده‌ها و ذرات معلق استفاده می‌کند. همانطور که هوا از فیلتر عبور می‌کند، لایه‌هایی از الیاف باردار الکترواستاتیک آلاینده‌ها را جذب می‌کنند و آن‌ها را به دام می‌اندازند. بارهای الکترواستاتیکی همچنین در از بین بردن بو، بخار، دود و همچنین ذرات معلق موثر هستند.

فیلتر کابین خودرو کجاست؟

این فیلتر یکی از قطعاتی است که در خودروهای مختلف در مکان‌های متفاوتی قرار می‌گیرد. اما به صورت کلی این قطعه باید بعد از فن سیستم تهویه قرار بگیرد. در بسیاری از خودروها این قطعه در جلوی صندلی جلو خودرو و در قسمت پایین آن قرار گرفته است. در برخی خودروها برای دسترسی به این فیلتر باید درب داشبورد باز شود تا درسترسی به این قطعه ممکن شود.

در هر نوع خودرو محل قرارگیری این فیلتر ممکن است متفاوت باشد برای همین بهتر است این قطعه را به کمک یک کارشناس تعویض کنید. نکته مشترک در همه خودروها این است که این فیلتر باید در مسیر ورود هوا به داخل کابین قرار گیرد تا آلاینده‌های موجود در آن را تصفیه کند. در برخی خودروها فیلتر اتاق در جایی قرار گرفته است که به آسانی قابل دسترسی و تعویض است اما در برخی خودروهای دیگر دسترسی به این قطعه به آسانی ممکن نیست چرا که باید قطعات دیگری برای تعویض آن باز شوند.

از آن جایی که برای دسترسی به فیلتر اتاق خودرو ممکن است نیاز باشد تا قطعات دیگری نیز باز شوند برای همین باید از یک کارشناس کاربلد به این منظور کمک گرفت. نصب صحیح این قطعه نیز می‌تواند در عملکرد آن و مدت زمان عمر مفید آن تاثیر زیادی داشته باشد.

زمان تعویض فیلتر کابین خودرو

زمان تعویض فیلتر اتاق خودرو کاملا به شرایطی محیطی بستگی دارد. معمولا توصیه می‌شود فیلتر کابین خودرو به صورت سالانه پس از پیمودن حدود 12 هزار کیلومتر برای عملکرد بهتر تعویض شود. برای شهرهایی که میزان آلودگی‌ هوا بیشتر است این قطعه باید زودتر بررسی شود تا در صورت خرابی و کثیفی به موقع تعویض شود. در شهرهای آلوده توصیه می‌شود این قطعه هر 5 هزار کیلومتر بررسی شود.

فیلتر اتاق خودرو مانند بسیاری از قطعات مصرفی خودرو باید با فرا رسیدن زمان تعویض برای عملکرد صحیح به موقع عوض شود. زمان تعویض این فیلتر به نوع خودرو و کیفیت قطعه و همچنین محیط استفاده از فیلتر بستگی خواهد داشت. اگر در محیط‌های با گرد و غبار زیاد دائما در حال رانندگی هستید یا در شهرهای آلوده ساکن هستید احتمالا این قطعه عمر کمتری خواهد داشت و زمان تعویض آن زودتر فرا خواهد رسید.

نشانه‌های کثیفی فیلتر اتاق خودرو

برای اینکه بتوانید فیلتر اتاق خودرو را در صورت خرابی و کثیفی به موقع تعویض کنید باید با علائم و نشانه‌های خرابی این قطعه آشنا شوید. این قطعه با توجه به علائم زیر در صورت خرابی و کثیفی قابل تشخیص و تعویض است. برخی از مهم‌ترین نشانه‌های کثیفی فیلتر کابین خودرو عبارت‌اند از:

 • کاهش کیفیت و گردش هوای داخل کابین خودرو
 • ایجاد شدن صداهای سوت مانند از دیچه‌های ورود هوا به کابین
 • ایجاد شدن بوی تند و غیر معمول در داخل اتاق خودرو
 • کاهش جریان هوای سیستم گرمایش و کولر خودرو

فیلتر کابین در صورت کثیفی و گرفتگی از عبور جریان هوا به داخل اتاق خودرو و عملکرد صحیح سیستم تهویه نظیر کولر خودرو جلوگیری خواهد کرد. در این شرایط تلاش کولر برای تهویه و خنک کاری فضای داخل خودرو تا حد زیادی تلف خواهد شد و شاهد افت عملکرد و قدرت آن خواهیم بود. بخاری خودرو نیز ممکن است به دلیل فرسودگی فیلتر کابین نتواند جریان هوای لازم را وارد خودرو کند.

برای جلوگیری از این مشکلات باید در صورت مشاهده علائم گفته شده در خودرو در زمان مناسب این فیلتر را با یک فیلتر فابریک و جدید تعویض کرد. استفاده از فیلتر فابریک و اصل در زمان تعویض این قطعه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید علاوه بر عملکرد صحیح آن به مدت بیشتری نیز از آن استفاده کنید.

اهمیت تعویض به موقع فیلتر اتاق خودرو

یکی از قطعات مصرفی خودرو که باید به تعویض به موقع آن توجه کرد فیلتر اتاق است که در صورت گرفتگی و خرابی قادر به تصفیه و پاک سازی هوای ورودی به داخل کابین نخواهد بود. در این شرایط به دلیل ورود انواع آلاینده‌ها از جمله گرد و غبار و دود خروجی از اگزوز سایر خودروها تنفس در داخل کابین خودرو مشکل خواهد شد. در شهرهای آلوده این مشکل به دلیل میزان بالای آلاینده‌ها بیشتر احساس خواهد شد. برای همین تعویض به موقع این فیلتر دارای اهمیت است و در صورت عدم توجه به سلامت این فیلتر با علائم گفته شده مواجه خواهید شد.

همان طور که گفته شد فیلتر کابین در عملکرد سیستم تهویه خودرو تاثیر زیادی دارد و در صورت گرفتگی از عبور جریان هوای لازم به داخل خودرو جلوگیری خواهد کرد. در این حالت قادر به استفاده موثر از کولر و بخاری خودرو نخواهید بود چرا که با افت مقدار هوای عبوری از فیلتر این دو بخش عملکرد موثری نخواهند داشت.

با وجود احتمال پیش آمدن مشکلات فوق برای جلوگیری از مشکلات تنفسی در داخل خودرو و بهبود تجربه سفر با خودرو باید فیلتر اتاق خودرو را به موقع تعویض کرد. این قطعه از جمله قطعات مصرفی است که در بررسی دوره‌ای خودرو باید به آن توجه کرد.

انواع برندهای فیلتر کابین خودرو

برندهای زیادی فیلتر اتاق خودرو را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. برای اینکه یک خرید مناسب داشته باشید باید با انواع این برندها تا حدودی آشنا شوید. برخی از برندهایی که فیلتر کابین خودرو را تولید می‌کنند به صورت زیر هستند:

 • فیلتر سرکان
 • فیلتر ایساکو
 • فیلتر پرفلاکس
 • فیلتر سوزوکی
 • بهران فیلتر
 • تویوتا جنیون پارتس
 • فیلتر لوکوموبیل

با شناخت برندهای موجود تولیدکننده انواع فیلتر باید همیشه به سراغ برندهایی رفت که آزمایش خود را پس داده‌اند. این برندها علاوه بر استفاده از مواد درجه یک در تولید قطعات خود به طور مکرر در عمل تست شده‌اند و به احتمال زیاد در خودرو شما نیز عملکرد قابل فبوی ارائه خواهند کرد. در مقابل برخی برندهای جدید ممکن است در حال آزمایش این قطعات باشند و یا از متریال مناسبی در تولید قطعات خود استفاده نکنند.

برند سرکان با تولید انواع فیلترها از جمله فیلتر کابین توانسته است سهم زیادی از بازار فیلتر کابین و سایر فیلترهای خودرو را به خود اختصاص دهد. این برند در بین مصرف کنندگان قطعاتی همچون فیلتر هوا کاملا شناخته شده است و کیفیت قطعات آن باعث شده است بسیاری از افراد به دنبال فیلتر کابین سرکان برای خودرو خود باشند.

قیمت فیلتر کابین خودرو

با بررسی این قطعه در فروشگاه‌های مختلف قیمت‌های مختلفی را مشاهده خواهید کرد که مربوط به مدل‌های مختلف خودرو هستند. این قطعه برای خودروهای معمولی از 15قیمت هزار تومان شروع شده و برای مدل‌های دیگر خودرو تا چند صد هزار تومان نیز موجود است. قیمت این قطعه مشابه سایر قطعات مصرفی با توجه به جنس و کیفیت ساخت آن متغیر خواهد بود. قطعات فابریک و اصل ممکن است به دلیل برخورداری از متریال باکیفیت و دوام بیشتری از لحاظ قیمتی کمی بالاتر از سایر قطعات باشند.

در زمان خرید قیمت فیلتر اتاق خودرو عامل مهمی است که باید حتما در نظر گرفته شود اما برخی عوامل همچون کیفیت قطعه مهم‌تر هستند. استفاده از یک فیلتر فابریک و اصل که از متریال مناسبی تحت استانداردهای لازم تولید شده است می‌تواند با ارائه عملکرد بهتر و دوام بیشتر از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه باشد.

مانند بسیاری از قطعات خودرو فیلتر کابین مربوط به خودروهای داخلی قیمت کمتری از فیلتر مربوط به خودروهای خارجی و وارداتی خواهند داشت. این قطعه با توجه به مواد به کار رفته در تولید آن و عملکرد آن متناسب با خودروهای مختلفی تولید می‌شود که هر کدام نیز قیمت مختص خود را دارند.

سوالات متداول

1-آیا فیلتر کابین خودرو همان فیلتر کولر است؟

بله. این فیلتر با نام‌های مختلفی همچون فیلتر تهویه مطبوع و فیلتر کولر نیز شناخته شده است.

2-چرا باید فیلتر اتاق خودرو را تعویض کرد؟

فیلتر اتاق در خودرو با جذب آلودگی‌ها و گرد و غبار به مرور کثیف شده و دچار گرفتگی خواهد شد و برای عملکرد صحیح باید تعویض شود.

3-عدم تعویض به موقع فیلتر کابین باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

در صورتی که این فیلتر به موقع تعویض نشود با افت عملکرد کولر و بخاری خودرو و همچنین ورود آلاینده‌ها به داخل کابین خودرو مواجه خواهید شد.

4-در خرید فیلتر هوا به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در زمان خرید این قطعه باید به جنس و کیفیت آن و همچنین برند سازنده آن توجه کرد. البته قیمت این قطعه نیز یکی از عوامل مهمی است که باید متناسب با کیفیت آن باشد.

5-چند نوع فیلتر کابین خودرو وجود دارد؟

4 نوع فیلتر اتاق وجود دارد که در انواع مختلف خودروها دیده می‌شود و در این نوشته به آن‌ها اشاره شد. انواع این فیلترها شامل فیلتر معمولی، ذغالی، کربن فعال و الکترواستاتیک هستند.

خرید آنلاین فیلتر کابین خودرو از فروشگاه یدک مارکت

اگر در زمان بررسی فیلتر اتاق خودرو خود متوجه فرسودگی و خرابی این قطعه شدید به یاد داشته باشید که این قطعه را می‌توانید به صورت آنلاین از فروشگاه یدک مارکت خریداری کنید. برای اینکه بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن این قطعه را سفارش داده و در درست داشته باشید این قطعه در لیست قطعات یدک مارکت به صورت آنلاین در دسترس است. شما در هر کجای ایران که باشید قادر خواهید بود این قطعه را با ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی در درب منزل تحویل بگیرید.

برای خرید این قطعه کافی است تا فیلتر کابین متناسب با مدل خودرو خود را انتخاب کرده و با طی مراحل ثبت سفارش آن را به ثبت نهایی برسانید. پس از پردازش در مدت کمی این قطعه برای شما ارسال خواهد شد. با خرید این قطعه به دلیل کیفیت مناسب آن می‌توانید از عملکرد و طول عمر آن اطمینان به دست آورید. با ضمانت سلامت فیزیکی این قطعه صحیح و سالم و بدون ایراد فیزیکی به شما تحویل داده خواهد شد.