نمایش 1–30 از 346 نتیجه

خرید لنت ترمز خودرو - لیست قیمت و خرید اینترنتی انواع لنت ترمز خودرو اصلی با ارسال سریع به سراسر ایران و ضمانت اصالت و بازگشت وجه.

لنت ترمز چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

برای اینکه راننده خودرو بتواند در مواقع مورد نیاز سرعت خودرو را کاهش داده و آن را متوفق کند، از سیستم ترمز در جلو و عقب خودرو استفاده می‌شود. برای کاهش سرعت باید نیروی مخالف با حرکت دیسک چرخ خودرو به نحوی تولید شود. این نیرو با قرار گرفتن لنت به کار رفته در سیستم ترمز بر روی دیسک ترمز ایجاد می‌شود. با ساییده شدن لنت بر روی دیسک نیروی اصطکاک لازم برای کاهش سرعت چرخ خودرو ایجاد خواهد شد.

لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی مهم در همه خودروهاست و جنس و کیفیت آن نقش اساسی در طول عمر این قطعه و سیستم ترمز خودرو دارد. این قطعه نقش اساسی در فرایند ترمزگیری در خودرو دارد و برای همین کیفیت عملکرد آن اهمیت زیادی دارد. لنت سیستم ترمز از قطعاتی است که به مرور مصرف شده و تمام می‌شود و باید در زمان مناسبی آن را تعویض کرد.

انواع لنت ترمز خودرو

لنت‌های ترمز انواع مختلفی دارند که هر یک ساختار خاص خود را دارند. با پیشرفت تکنولوژی متریال به کار رفته در تولید لنت ترمز نیز تغییر یافته است. 4 نوع مختلف لنت به کار رفته در ترمز خودروها بر اساس جنس و متریال به کار رفته در آن‌ها عبارت‌اند از:

 • لنت ارگانیک یا غیرفلزی
 • لنت تمام فلزی
 • لنت سرامیکی
 • لنت نیمه فلزی

لنت ترمز ارگانیک چیست؟

لنت‌های ترمز در ترمزهای دیسکی انواع خودروها در ابتدا از آزبست ساخته می‌شدند، ماده‌ای که گرما را جذب می کند و در برابر لنت ترمز مناسب است. با این حال، بعدا معلوم شد که آزبست یک ماده سرطان‌زای بسیار قوی است و در افرادی که در معرض طولانی مدت قرار گرفته‌اند باعث سرطان می‌شود. هنگامی که این لنت‌های ترمز مبتنی بر آزبست فرسوده می‌شدند، آزبست را در هوا آزاد می‌کردند و رانندگان ناآگاهانه آن را استنشاق می‌کردند. سازندگان متوجه شدند که آزبست ماده امنی برای استفاده در سیستم‌های ترمز نیست. در نتیجه، لنت‌های ترمز ارگانیک یا لنت‌های ترمز ارگانیک غیرآزبست (NAO) برای جلوگیری از خطرات احتمالی ایجاد شدند.

لنت های ترمز ارگانیک اصطکاک مناسبی را بدون گرمای زیاد ایجاد می‌کنند و برای رانندگانی که از اتومبیل خود برای رانندگی روزمره و رفت و آمد استفاده می‌کنند مناسب هستند. لنت‌های ترمز ارگانیک بی‌صدا هستند و فشار زیادی به دیسک ترمز وارد نمی‌کنند، که این یک مزیت است زیرا تعمیر یا تعویض دیسک ترمز در صورت آسیب دیدن معمولاً پرهزینه است.

با این حال، لنت های ترمز ارگانیک در مقایسه با سایر انواع لنت ترمز دارای معایبی هستند. لنت‌های ترمز ارگانیک به دلیل ماهیت ترکیبی خود می‌توانند سریع‌تر فرسوده شوند، به این معنی که ممکن است زودتر نیاز به تعویض داشته باشند. آن‌ها همچنین در محدوده دمایی کمتری بهترین عملکرد را دارند. این نوع لنت‌ها به خوبی لنت ترمز نیمه فلزی در آب و هوای نامناسب یا زمانی که بیش از حد تحت فشار قرار می‌گیرند و بیش از حد گرم می‌شوند، کار نمی‌کنند. لنت‌های ترمز ارگانیک همچنین سطح تراکم‌پذیری بالاتری دارند، به این معنی که راننده باید فشار بیشتری روی پدال ترمز وارد کند تا آن‌ها را درگیر کند.

لنت ترمز تمام فلزی

در تولید این نوع از لنت‌ها از مواد فلزی مانند فولاد متخلخل بدون مواد افزودنی دیگر استفاده می‌شود که معمولا در خودروهای مسابقه‌ای به کار می‌روند. این نوع لنت‌ها به دلیل جنس خود استهلاک بیشتری به قطعات سیستم ترمز از جمله دیسک ترمز تحمیل می‌کنند. عملکرد این نوع لنت‌ها نیز معمولا با ایجاد صداهای اضافی بیشتری همراه است. لنت‌های فلزی طول عمر و مقاومت بالایی دارند و برای عملکرد خود نیاز به وارد کردن نیروی زیادی بر روی پدال ترمز دارند.

باید توجه کرد که لنت‌های فلزی در دمای بالا عملکرد بهتری دارند و در سرما ممکن است با طی مسافت بیشتری خودرو را متوقف کنند. این قطعه با تحمل بسیار بالا در برابر حرارت برای عملکرد در این شرایط طراحی و تولید می‌شوند. این نوع لنت‌ها همچنین از وزن بیشتری در مقایسه با انواع دیگر لنت برخوردار هستند.

لنت ترمز سرامیکی در خودرو

لنت‌های ترمز سرامیکی از مواد بسیار شبیه به نوع سرامیک مورد استفاده در ساخت سفال و برخی ظروف دیگر ساخته می‌شوند. با این حال، مواد به کار رفته در لنت ترمز سرامیکی متراکم‌تر و به طور قابل توجهی بادوام‌تر هستند. لنت‌های ترمز سرامیکی همچنین دارای الیاف مسی ظریفی هستند که به افزایش اصطکاک و هدایت گرما کمک می‌کنند. به عنوان برخی از مزایای لنت سرامیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این نوع لنت‌ها معمولا صدای اضافی کمتری در حین عملکرد خود تولید می‌کنند.
 2. این لنت‌ها مقاومت خوبی در برابر استهلاک و ساییدگی دارند و در زمان فرسودگی گرد و غبار و ذرات مضر کمتری دارند.
 3. این نوع لنت‌ها معمولا در شرایط مختلف جوی نسبت به لنت ارگانیک عملکرد بهتری اطمینان بیشتری دارند.

بهتر است به برخی محدودیت‌ها و نکات منفی این نوع لنت نیز اشاره کرد که یکی از آن‌ها قیمت بالای این نوع لنت است. به دلیل هزینه‌بر بودن تولید لنت‌های سرامیکی این نوع لنت‌ها قیمت بیشتری هم خواهند داشت. همچنین، از آنجایی که هم سرامیک و هم مس نمی‌توانند به اندازه سایر مواد گرما را جذب کنند، گرمای بیشتری که توسط ترمز ایجاد می‌شود از لنت‌های ترمز عبور می‌کند و به بقیه سیستم ترمز منتقل می‌شود. این مورد می‌تواند باعث استهلاک بیشتر سایر اجزای ترمز شود.

لنت ترمز نیمه فلزی خودرو

لنت‌های نیمه فلزی یکی دیگر از انواع لنت سیستم ترمز خودرو هستند که 30 تا 70 درصد از متریال آن‌ها معمولا از جنس فلزی ساخته می‌شود. برای ساخت این لنت‌ها از مس، آهن، استیل و آلیاژهای دیگر نیز استفاده می‌شود. این آلیاژها با گرافیت به عنوان روان کننده ترکیب می‌شود تا ساختار لنت را تشکیل دهند. لنت ترمز نیمه فلزی به دلیل این اینکه قادر به انتقال حرارت است می‌تواند به کاهش دمای لنت و سیستم ترمز کمک کند. این لنت‌ها به اندازه لنت ارگانیک فشرده نیستند و برای استفاده از آن به نیروی کمتری بر روی پدال ترمز نیاز است.

لنت نیمه فلزی به دلیل جنس خود در مقایسه با انواع دیگر لنت‌ها ممکن است در عملکرد صدایی بیشتری ایجاد کنند. این نوع لنت‌ها بیشتر باعث استهلاک سیستم ترمز به ویژه دیسک ترمز چرخ می‌شوند. از لحاظ قیمت این نوع لنت بین دو نوع دیگر قرار دارد و در حین کارکرد خود به دلیل فرسودگی گرد و غبار و ذرات بیشتری تولید می‌کند.

لنت ترمز ماشین کجاست؟

لنت ترمز از جمله قطعات مهم و حیاتی در سیستم ترمز چرخ خودرو است و در چرخ خودرو در مجاورت دیسک ترمز قرار می‌گیرد تا در مواقع مورد نیاز با انتقال نیروی هیدرولیکی به آن بر روی دیسک قرار بگیرد. برای دسترسی به این قطعه باید ابتدا چرخ خودرو باز شود تا بتوان آن را بررسی و تعویض کرد. از این رو برای تعویض لنت سیستم ترمز باید از یک مکانیک کاربلد کمک گرفت.

در خودروهایی که از لنت‌های کفشکی یا کاسه‌ای استفاده می‌کنند، لنت ترمز در داخل کاسه چرخ قرار دارد و باید برای دسترسی به آن ابتدا باید چرخ خودرو و سپس کاسه فولادی چرخ خودرو باز شود. این لنت‌های که معمولا به شکل هلالی هستند معمولا در چرخ عقب برخی خودروها دیده می‌شوند.

انواع برندهای سازنده لنت ترمز خودرو

برای اینکه بتوانیم در زمان خرید لنت برای خودرو انتخاب درستی داشته باشیم باید از برندهای تولید کننده این قطعه تا حدودی اطلاعاتی کسب کنیم. برخی از مهم‌ترین برندهای لنت ترمز در بازار به صورت زیر هستند:

 • تکستار
 • پارس
 • سایلنت
 • عظام
 • الیگ
 • امکو
 • پالید پارت
 • ایساکو
 • مدرن تندیس
 • فرانتک

برندهای فوق برخی از ارائه کنندکان لنت‌های ترمز ماشین هستند و با یک جستجو می‌توانید به برندهای بیشتری در این حوزه دسترسی پیدا کنید. استفاده از قطعات تولید شده توسط برندهای مشهور می‌تواند به عملکرد بهتر قطعه و طول عمر بیشتر آن منجر شود. علت آن این است که برندهای محبوب معمولا از متریال درجه اول و با کیفیتی در تولید قطعات خود استفاده می‌کنند در حالی که برخی برندهای ممکن است از متریال با کیفیت مناسبی استفاده نکنند. البته این به معنی کیفیت بد برندهای نوظهور نیست و باید جوانب مختلف قطعه را مورد بررسی قرار گیرد.

علائم خرابی و نیاز به تعویض لنت ترمز خودرو

لنت ترمز چرخ خودرو یکی از قطعاتی است که در عملکرد خود به دلیل ساییدگی دچار فرسودگی شده و مصرف می‌شود. این قطعه در صورتی که تمام شود با بروز برخی علائم واضح قابل تشخیص است. برخی از علائم خرابی و نیاز به تعویض لنت ترمز ماشین به شرح زیر هستند:

 • کاهش چشمگیر قدرت ترمزها و نیاز به وارد کردن نیروی بیشتر بر پدال
 • ایجاد شدن صداهای اضافی بیشتر از حد معمول در زمان ترمز گرفتن
 • مشاهده ساییدگی و خوردگی کامل با بررسی لنت‌ها
 • پایین رفتن سطح پدال ترمز و کاهش سطح روغن ترمز
 • کشیده شدن خودرو به یک سمت در زمان ترمز گرفتن

با مشاهده هر یک از علائم فوق باید برای بررسی لنت‌ها به مکانیک باتجربه مراجعه کرده و در صورت لزوم لنت‌ها را به موقع تعویض کرد. در صورت عدم تعویض به موقع لنت ترمز این قطعه با ساییده شدن بر روی دیسک ترمز باعث آسیب به آن و افزایش هزینه احتمالی خواهد شد. مدت زمان عمر مفید لنت با توجه به جنس و کیفیت آن و همچنین تعداد دفعات و نحوه استفاده از می‌تواند متغیر باشد.

متداول‌ترین نشانه تمام شدن لنت ترمز ایجاد ضدن صدای گوش خراش و شبیه به سوت از چرخ خودرو در زمان ترمز گرفتن است که نشان می‌دهد قسمت فلزی و سفت لنت در حال ساییده شدن به دیسک ترمز یا کاسه ترمز است که ممکن است در بلند مدت به آن آسیب جدی وارد کند. در این حالت باید در زمان مناسبی سریعا لنت را تعویض کرد.

یکی دیگر از علائم خرابی لنت مربوط به ساییده شدن یک طرفه به دلیل عدم نصب صحیح آن است. در این حالت ممکن است لنت یک سمت خودرو بیشتر از سمت دیگر دچار ساییدگی شود و در این حالت در زمان استفاده از ترمز تعادل خودرو به هم می‌خورد و ممکن است خودرو به یک سمت کشیده شود. دیگر نشانه مهم وجود ایراد در ترمزها این است که با نشت روغن ترمز به لنت‌ها این قطعه چرب شده و نمی‌تواند عملکرد مناسب خود را داشته باشد. در این حالت با افت شدید قدرت ترمز و کاهش سطح روغن ترمز در مخزن آن مواجه خواهید شد.

عمر مفید لنت ترمز ماشین و زمان تعویض لنت

لنت سیستم ترمز به دلیل جنس و کیفیت متریال به کار رفته در تولید آن می‌تواند طول عمر مفید متغیری داشته باشد. این قطعه در چرخ‌های جلویی خودرو برای خودروهای دیفرانسیل جلو می‌تواند تا 30 هزار کیلومتر و برای چرخ‌های عقب می‌تواند تا 100 هزار کیلومتر دوام بیاورد. البته اعداد گفته شده تقریبی هستند و با توجه به تعداد دفعات استفاده از ترمز و نحوه استفاده از آن و همچنین کیفیت لنت ممکن است متفاوت باشد. اما آنچه که واضح است این است که پس از طی این مقدار مسافت باید این قطعه را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کرد.

قیمت لنت ترمز خودرو

در زمان خرید این قطعه قیمت یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید. قیت این قطعه با توجه به جنس و کیفیت آن تغییر می‌کند. لنت ترمزهای موجود در بازار در بازه قیمتی تقریبی بین 75 هزار تومان تا چند میلیون تومان برای خودروهای بسیار لوکس هستند. قیمت این قطعه یکی از عواملی است که اهمیت زیادی دارد اما کیفیت این قطعه باید در اولویت قرار بگیرد. به دلیل اهمیت عملکرد لنت در ترمز خودرو باید در خرید این قطعه علاوه بر قیمت به برند سازنده آن و کیفیت متریال به کار رفته در تولید آن توجه کرد.

قطعات فابریک و اصل و شرکتی که معمولا استانداردهای لازم در طراحی و تولید آن‌ها رعایت شده است در بازار از لحاظ قیمت از سایر قطعات بی‌کیفیت بالاتر هستند. این قطعات با توجه به کیفیتی که دارند از لحاظ اقتصادی در بلند مدت مقرون به صرفه خواهند بود و باید استفاده از این قطعات به جای قطعات غیراصل مورد توجه قرار گیرد.

سوالات متداول مرتبط با لنت ترمز

1-بهترین مارک لنت ترمز ماشین چیست؟

لنت ترمزهای پارس، عظام، سایلنت برخی از مارک‌های شناخته شده در بازار هستند.

2-لنت ترمز چطو کار می‌کند؟

این قطعه با قرارگیری بر روی دیسک در اثر نیروی هیدرولیک نیروی اصطکاک لازم برای کاهش سرعت را فراهم می‌کند.

3-لنت ترمز در کجای خودرو قرار دارد؟

لنت سیستم ترمز یکی از قطعات سیستم ترمز هر چرخ خودرو است که در چرخ خودرو و در کنار دیسک ترمز قرار می‌گیرد.

4-چند عدد لنت ترمز در خودرو به کار رفته است؟

در هر چرخ خودرو از 2 عدد لنت برای کاهش سرعت و توقف خودرو استفاده می‌شود.

5-گران‌ترین لنت ترمز خودرو کدام نوع است؟

لنت‌های سرامیکی به دلیل هزینه بالای ساخت از قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع لنت‌ها برخوردار هستند.

خرید آنلاین لنت ترمز خودرو از فروشگاه یدک مارکت

اگر با مشاهده علائم خرابی گفته شده در لنت سیستم ترمز به نیاز به تعویض این قطعه پی بردید، می‌توانید آن را به صورت اینترنتی از فروشگاه یدک مارکت سفارش دهید تا در کمترین زمان آن را در درب منزل خود تحویل بگیرید. یکی از مزایای مهم خرید آنلاین این قطعه از وبسایت یدک مارکت وجود تضمین سلامت و اصالت کالا است که باعث اطمینان خاطر در خریدهای آنلاین می‌شود.

این قطعه در یدک مارکت به سراسر ایران با پست ارسال می‌شود و با دریافت آن می‌توانید سریع‌تر مشکل ترمز خودرو خود را حل کرده و از عملکرد و کیفیت آن مطمئن شوید. همواره توجه داشته باشید که در خرید لنت ترمز از قطعات با کیفیت و فابریک خودرو خود استفاده کنید تا علاوه بر دوام و عملکرد طولانی مدت از آسیب دیدن و استهلاک سریع سایر قطعات سیستم ترمز خودرو خود جلوگیری کنید.