نمایش 1–30 از 46 نتیجه

وایر شمع چیست؟

برای شروع احتراق در داخل سیلندرهای در موتور خودرو باید انرژی برق مورد نیاز شمع‌ها به طریقی برای انجام صحیح عمل جرقه‌زنی به آن‌ها منتقل شود. انرژی الکتریکی مورد نیاز شمع‌ها به دلیل ولتاژ بالا نمی‌تواند به صورت مستقیم از باتری خودرو تامین شود و برای این کار از یک تقویت‌کننده ولتاژ به نام کوئل در موتور خودرو استفاده می‌شود. وایر شمع قطعه‌ای است که به منظور انتقال انرژی الکتریکی از کوئل خودرو به شمع به کار می‌رود. وایر شمع به منظور تامین برق مورد نیاز شمع‌ها ولتاژ بالایی از خود عبور می‌دهد و برای اینکه بتواند بدون مشکل به وظیفه خود عمل کند ساختار خاصی در آن به کار رفته است.

وایر شمع چگونه کار می کند؟

باتری خودرو جریان الکتریکی لازم را تولید می کند اما این جریان الکتریکی دارای ولتاژ پایینی است. برای رفع این مشکل، خودروسازان از قطعه ای به نام کوئل در خودرو استفاده می‌کنند. در واقع کوئل‌ها سیم‌پیچ القایی هستند که برق با ولتاژ بالا تولید می‌کنند و در سیستم جرقه‌زنی خودروها نصب می‌شوند. جریان ولتاژ بالا باید به شمع‌های خودرو برود تا شمع جرقه بزند و فرآیند احتراق موتور را آغاز کند. انتقال جریان خروجی از سیستم جرقه‌زنی به شمع‌های موتور یک عملکرد مهم سیم شمع است. در واقع کار سیم‌های شمع انتقال انرژی از سیم‌پیچ یا دلکو به شمع‌هاست.

در طول کارکرد عادی موتور، یک وایر شمع در یک سیستم جرقه‌زنی مکانیکی یا الکتریکی معمولی با انتقال یک پالس ولتاژ بالا از یک سیم‌پیچ  به شمع کار می‌کند. سپس پالس ولتاژ بالا از طریق شمع به جرقه تبدیل می‌شود و مخلوط هوا و سوخت را در محفظه احتراق مربوطه مشتعل می‌کند.

اجزای تشکیل دهنده وایر شمع

وایر شمع خودرو در عین سادگی خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به دنبال هدف خاصی هستند. اجزایی که ساختار وایر شمع را تشکیل می‌دهند به صورت زیر هستند:

 • کابل میانی شامل رسانای مرکزی و چندین لایه عایق
 • درپوش‌های لاستیکی
 • فیش اتصال به شمع
 • فیش اتصال به کوئل یا دلکو

سیم رسانا در مرکز هر وایر شمع جزئی از مدار بین دلکو و شمع است. هر یک از دو طرف یک سیم عملکرد مشخصی دارند. سیم شمع دارای یک نقطه اتصال در هر انتهای خود است. هر یک از این کانکتورهای سیم دارای یک محافظ سیلیکونی یا لاستیکی در انتهای توزیع کننده و انتهای دیگر آن است که به شمع وصل می‌شود. وایر شمع دارای عایق بیرونی چندین برابر ضخیم‌تر از قسمت رسانای داخلی است که از مواد بسیار انعطاف‌پذیر و مقاوم در برابر حرارت مانند سیلیکون یا لاستیک EPDM ساخته شده است. عایق ضخیم از ایجاد قوس در کابل و اتصال آن به اجزای موتور جلوگیری می‌کند. یک درپوش لاستیکی هر پایانه وایر شمع را می‌پوشاند. برای بهبود عایق‌بندی وایر می‌توان از گریس دی الکتریک استفاده کرد. مقدار کمی از این ماده را می‌توان در داخل درپوش لاستیکی در هر انتهای هر سیم اعمال کرد تا وایر در برابر رطوبت مقاوم شود. نوشته‌های روی وایر شمع ممکن است شامل نام تجاری، ضخامت عایق (بر حسب میلی‌متر)، نوع ماده عایق، شماره سیلندر و نوع هادی باشد.

سیم هر شمع به اندازه‌ای طول دارد که به توزیع کننده یا دلکو برسد و طول اضافه نداشته باشد. هر شمع حاوی تنها یک سیم است، زیرا جریان از طریق سیم بر نمی‌گردد. هر انتهای سیم شمع دارای یک ترمینال فلزی است که به شمع و توزیع کننده متصل می‌شود. انبرهای اختصاصی سیم شمع ابزارهایی هستند که برای جدا کردن ترمینال از شمع بدون آسیب رساندن به آن طراحی شده‌اند.

انواع وایر شمع خودرو

وایر شمع‌های به کار رفته در موتور خودروها از نظر جنس ماده به کار رفته در قسمت مفتولی خود دسته‌بندی می‌‌شوند. در ساخت برخی از وایر شمع‌ها از مس به عنوان ماده رسانای داخلی برای انتقال انرژی الکتریکی استفاده می‌شود در حالی که در برخی دیگر از سیلیکون به عنوان رسانا استفاده شده است. استفاده از وایر شمع‌های مسی امروزه به دلیل نویزی که این نوع سیم‌ها می‌توانند ایجاد کنند، کنار گذاشته شده است. در وایر شمع‌های دارای رسانای سیلیکونی از کاهنده نویز از جنس ابریشم استفاده شده است که به دلیل مقاومت بالایی که دارند این نوع وایرها معمولا ولتاژ مناسبی را به شمع نمی‌رسانند. به عنوان نکته قوت این نوع وایر شمع می‌توان به عدم ایجاد نویز اضافه توسط آن اشاره کرد.

در نوع سوم وایر شمع‌ها از نیکل و کروم به عنوان ماده رسانای داخلی استفاده می‌شود. این نوع وایر شمع در حال حاضر یکی از متداول‌ترین نوع وایر شمع‌های به کار رفته در خودروها هستند. به دلیل مقاومت کم این نوع وایرها مشکل کاهش ولتاژ در استفاده از آن‌ها دیده نمی‌شود و در برابر رطوبت نیز مقاومت خوبی دارند.

طول عمر و زمان تعویض وایر شمع

مدت زمانی که وایر شمع می‌تواند بدون ایجاد مشکل انرژی مورد نیاز شمع را تامین کند به جنس و کیفیت آن بستیگی دارد و توسط سازنده آن اعلام می‌شود. وایر شمع در اثر دو عامل ممکن است دچار استهلاک و خرابی شود و نیاز به تعویض داشته باشد. یکی از این عوامل گرما و حرارتی است که توسط موتور خودرو به وایر شمع منتقل می‌شود و دیگری مقدار ولتاژی است که قرار است از وایر عبور کند.

در صورتی که مقدار پیمایش کیلومتر شمار خودرو از مقدار اعلام شده توسط سازنده عبور کند باید وایر شمع‌ها بررسی شده و در صورت خرابی تعویض شوند. عدم تعویض به موقع این قطعه می‌تواند باعث از کار افتادن یکی یا چند سیلندر خودرو به دلیل عدم تامین انرژی لازم برای جرقه زدن شمع آن سیلندر شود. در این شرایط با افت شدید قدرت موتور خودرو روبرو خواهید شد و باید در اسرع وقت به کمک یک مکانیک با تجربه آن را تعویض کنید.

علائم خرابی وایر شمع خودرو

برای اینکه بتوانید وایر شمع خودرو خود را در زمان مناسب و به موقع تعویض کنید باید بدانید که علائم خرابی این قطعه کدام‌اند. برخی از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی وایر شمع موتور خودرو عبارت‌اند از:

 • لرزش موتور در حین عملکرد خود و ریپ زدن آن
 • ناقص‌سوزی در موتور و افزایش مصرف سوخت موتور
 • افت شدید قدرت و کشش موتور
 • افزایش تولید آلاینده‌های حاصل از احتراق به دلیل ناقص‌سوزی
 • ذوب شدن سر شمع‌ها به دلیل تنظیم نبودن ولتاژ
 • بالا رفتن دمای موتور

برای حل مشکل خرابی وایر شمع باید این قطعه در اسرع وقت تعویض شود. با این حال، تعیین علت خرابی برای اصلاح هر مشکلی که ممکن است منجر به خرابی این قطعه شده باشد، مهم است. برای مثال، سیم‌های شمع که به‌درستی نصب نشده‌اند، ممکن است توسط قطعات تیز یا دارای دمای بالا در محفظه موتور آسیب ببینند. در این صورت، سیم‌های جایگزین باید به گونه‌ای متفاوت هدایت شوند تا از خرابی زودهنگام دووباره جلوگیری شود.

اگر وایر شمع نتواند ولتاژ مورد نیاز شمع را تامین کند به دلیل عدم انجام صحیح و به موقع فرایند احتراق شاهد افت قدرت و کشش موتور خودرو و افزایش مصرف سوخت و تولید آلاینده‌های حاصل از احتراق خواهیم بود. در این حالت عدم عملکرد صحیح موتور با لرزش آن قابل تشخیص خواهد بود. اگر ولتاژ عبوری از وایر بیشتر از مقدار تعیین شده باشد ممکن است سر شمع‌ها ذوب شده و آسیب جدی ببیند. برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر باید از سلامت وایرها اطمینان حاصل کرد.

نحوه تعویض وایر شمع خودرو

برای تعویض وایر هر شمع هر بار یک سیم را بردارید و جایگزین کنید و از دراز‌ترین سیم شروع کنید. با این کار دیگر نگران تعویض اشتباه سیم‌ها نخواهید بود. هنگام جدا کردن سیم‌ها از شمع یا درپوش توزیع کننده، بوت وایر را بچرخانید تا از شمع یا کوئل جدا شود. از تکان دادن یا کشیدن سیم‌ها خودداری کنید در غیر این صورت ممکن است اتصال قطع شود. در زمان تعویض وایرها فقط بوت وایر را بکشید و خود کابل را نکشید.

دراز‌ترین سیم در مجموعه جدید را با درازترین سیم روی وسیله نقلیه مطابقت دهید، سپس درازترین سیم بعدی را مطابقت دهید و به همین ترتیب ادامه دهید. به دنبال مطابقت دقیق سیم‌ها نباشید زیرا این طول‌ها برای تولید‌کنندگان مختلف سیم شمع متفاوت است. چیزی که حتی ضروری‌تر از مطابقت با طول کابل است این است که ترتیب سیم‌های شمع را با هم جابجا نکنید.

نصب نادرست این سیم‌ها می‌تواند منجر به احتراق ضعیف یا احتراق ناقص سیلندر شود که باعث مشکلات رانندگی و آسیب بالقوه شدید به موتور می‌شود. برای نصب سیم جدید، بوت سیم شمع جدید را از یک طرف به ماژول فشار دهید و سپس سر بعدی را روی شمع فشار دهید. لبه بوت وایر شمع را به آرامی بچرخانید تا هوای اضافی خارج شود در غیر این صورت ممکن است چکمه به درستی قرار نگیرد و باعث جدا شدن سیم از درپوش شود.

انواع برندهای سازنده وایر شمع

برندهایی که در زمان خرید وایر شمع ممکن است با آن‌ها روبرو شوید هر کدام از اصول خاصی برای سخات قطعات خود استفاده می‌کنند. به دلیل اینکه امکان تشخیص وایر اصل و مرغوب توسط مصرف کنندگان معمولی وجود ندارد، برای همین نیاز خواهید داشت تا این قطعه را سازندگان معتبر این قطعه خریداری کنید. برخی از برندهایی که در بازار موجود هستند به صورت زیر هستند:

 • بوش
 • زیمنس
 • عظام
 • والئو
 • سانکوه
 • استیم پارت
 • بالتین
 • ایساکو
 • پاسیکو
 • بسکو
 • جهان پارت
 • فرانکو
 • زوپیر

برندهایی که در اینجا آورده شده است تنها تعدادی محدودی از برندهای سازنده این قطعه را شامل می‌شوند که باید برای آشنایی بیشتر با برندهای دیگر تحقیق بیشتری در زمان خرید انجام شود. استفاده از قطعات تولید شده توسط برندهای معتبر و باسابقه در این زمینه می‌تواند باعث شود تا مدت زمان بیشتری بتوانید از این قطعه استفاده کنید چرا که برندهای مطرح معمولا از مواد درجه اول برای ساخت قطعات خود استفاده می‌کنند و این باعث دوام بیشتر این قطعات می‌شود.

قیمت وایر شمع خودرو

قیمت وایر شمع در بازار در محدوده متفاوتی قرار دارد و قیمت تعیین شده برای هر قطعه بر اساس برند سازنده آن و خودرویی که وایر شمع برای آن طراحی شده است، تعیین می‌شود. یکی از نکات مهمی که در زمان تعویض وایر باید مدنظر قرار داد این است که قیمت قطعه با وجود اهمیت بالایی که دارد نباید در اولویت قرار بگیرد چرا که پارامترهای مهم عملکردی همچون دوام و عملکرد صحیح وایر وجود دارند که در اگر قطعه خریداری شده نتواند این ملزومات را فراهم کند، ممکن است هزینه‌های بیشتری در اثر آسیب دیدن شمع‌ها ایجاد شود.

وایرهایی که مقاومت بالاتری در برابر حرارت موتور و رطوبت دارند و توسط برندهای معتبر در این زمینه به فروش می‌رسند، از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. پس باید در زمان خرید از کیفیت این قطعه اطلاعات لازم را کسب کرده و از تناسب قیمت و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول وایر شمع

1-بهترین مارک وایر شمع خودرو چیست؟

بوش و زیمنس دو برند مطرح سازنده وایر شمع خودرو هستند که محبوبیت بالایی دارند.

2-علت آسیب دیدن و خرابی وایر شمع چیست؟

وایر شمع ممکن است در اثر عدم هدایت صحیح در موتور خودرو در برابر حرارت بالایی قرار گیرد یا در اثر برخورد اجسام تیز آسیب ببیند.

3-خرابی وایر شمع چگونه قابل تشخیص است؟

در صورت مشاهده علائمی همچون لرزش و ریپ زدن موتور و افت چشمگیر قدرت آن باید این قطعه بررسی و تعویض شود.

4-چه زمانی باید وایرها را تعویض کرد؟

در صورتی که وایرها آسیب فیزیکی دیده باشند یا علائم خرابی گفته شده در این نوشته در آن‌ها مشاهده شود باید تعویض شوند.

5-وایر شمع از چه موادی ساخته می‌شود؟

در تولید وایر شمع از موادی همچون سیلیکون، کروم، نیکل و لاستیک مقاوم در برابر حرارت استفاده می‌شود.

خرید آنلاین وایر شمع خودرو از یدک مارکت

اگر به دلیل خرابی وایر شمع خودرو خود به دنبال خرید وایر جدید و باکیفیت هستید، یدک مارکت لیستی از وایر شمع‌های مناسب برای خودروهای مختلف را در اختیار شما قرار داده است. برای دریافت وایر شمع مناسب با خودرو خود باید آن را از لیست این قطعات انتخاب کرده و مراحل ثبت سفارش را طی کنید. پس از خرید در مدت زمان کمی این قطعه به درب منزل شما ارسال خواهد شد.

در انتخاب وایر شمع مورد نیاز خود دقت داشته باشید که حتما باید وایر خریداری شده با نوع خودرو مطابقت داشته باشد چرا که وایر شمع‌ها بر اساس نوع خودرو طول متفاوتی دارند و قابلیت عبور دادن ولتاژ معینی را دارند. قطعه موجود در یدک مارکت دارای ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی است و در سلامت کامل به دست مشتریان خواهد رسید.