نمایش 1–30 از 176 نتیجه

<h2>کمک فنر خودرو چیست؟</h2>
در مسیر حرکت یک خودرو موانع زیادی وجود دارند که باعث انتقال نوسانات و ارتعاشات زیادی به بدنه خودرو و در نتیجه فنر چرخ خودرو می‌شوند. برای جذب و کاهش این نوسانات از کمک فنر در کنار فنر هر چرخ استفاده می‌شود. این قطعه با جذب نوسانات وارد شده نقش اساسی در کیفیت رانندگی و کاهش نوسانات و ضربات وارد شده به اتاقک خودرو دارد. کمک فنر از جمله قطعاتی است که طول عمر معینی دارد و نحوه رانندگی با خودرو بر طول عمر این قطعه تاثیر مستقیم خواهد داشت.

کمک فنر یکی از اجزای مهم و حیاتی در سیستم تعلیق خودرو است که باید در ساخت آن استانداردهای مهمی در نظر گرفته شوند. به طور کلی راحتی و نرمی سواری با خودرو با استفاده از سیستم تعلیق و کمک فنر خودرو به عنوان یکی از اجزای آن ایجاد می‌شود.
<h2>کمک فنر چگونه کار می کند؟</h2>
کمک فنر به موازات فنر چرخ خودرو نصب می‌شود و در زمان فشرده شدن فنر همراه با آن فشرده می‌شود. این قطعه از یک طرف به شاسی خودرو و از طرف دیگر به طبق یا اکسل خودرو متصل شده است. عملکرد اصلی کمک فنر در زمان رها شدن فنر چرخ از حالت فشرده است که در این حالت به آرامی باز می‌شود و از افزایش دامنه نوسانات اتاقک خودرو جلوگیری می‌کند. نوسانات وارد شده به خودرو از طریق توپی سر کمک به میل کمک و در نتیجه به پیستون وارد می‌شود. نیروی وارد شده به پیستون در نهایت باعث فشرده شدن آن و سیال موجود در محفظه کمک فنر می‌شود.

به طور کلی وظایف کمک فنر خودرو به شرح زیر هستند:
<ol>
<li>اطمینان حاصل می کند که لاستیک همیشه با سطح جاده در تماس است.</li>
<li>عملکرد مطلوب در ترمزگیری را ارائه می‌دهد.</li>
<li>از جهش یا تاب خوردن بیش از حد وسیله نقلیه جلوگیری می‌کند.</li>
<li>امکان پاسخ بهینه وسریع فرمان را فراهم می‌کند.</li>
<li>رانندگی راحت و ایمن را تضمین می‌کند.</li>
</ol>
<h2>انواع کمک فنر در خودرو</h2>
در تولید خودروهای امروزی از کمک فنرهای مختلفی استفاده می‌شود. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان کمک فنرها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:
<ul>
<li>کمک فنر هیدرولیکی</li>
<li>کمک فنر گازی</li>
</ul>
کمک فنر روغنی یا هیدرولیکی که نوع ساده کمک فنرها است از یک سیلندر و پیستون تشکیل شده است که داخل آن از روغن پر شده است. این نوع کمک‌ها در زمان وارد شدن نوسانات و ضربات با استفاده از روغن آن را میرا می‌کنند و کاهش می‌دهند. ساختار کلی این نوع کمک فنر به این صورت است که کمک فنر از یک پیستون در داخل یک سیلندر پر از روغن تشکیل شده است. روغن موجود در داخل این سیلندر در زمان تحت فشار قرار گرفتن کمک فنر از سیلندر به کمک سوراخ‌هایی که در آن تعبیه شده است خارج می‌شود و سپس به کمک سوراخ‌های ریزتری به داخل سیلندر برمی‌گردد. با فشرده شدن و رها شدن دائم کمک فنر دمای آن به دلیل جذب انرژی جنبشی افزایش می‌یابد که توسط روغن کمک فنر به مرور دفع می‌شود.

نوع دیگری از کمک‌های روغنی کمک هیدرواستاتیکی است که در کمک فنر تلسکوپی از دو نوع سوپاپ برای خروج روغن و بازگشت آن به داخل محفظه سیال استفاده می‌کند. به این صورت که در زمان فشرده شده کمک فنر سیال از سوراخ‌های درشت‌تری عبور می‌کند و کمک فنر راحت‌تر فشرده می‌شود اما در زمان باز شدن کمک فنر، سیال از سوراخ‌های ریزتری عبور کرده و سخت‌تر باز می‌شود. این ساختار باعث می‌شود که کمک فنر تلسکوپی به خوبی بتواند نوسانات را جذب کند.

کمک فنر گازی ساختاری مشابه یک کمک فنر هیدرولیکی معمولی دارد، اما به جای هوا در محفظه گاز، گاز نیتروژن تحت فشار دارد. گاز نیتروژن روغن را فشرده می‌کند که از ایجاد حفره، کف و تشکیل حباب جلوگیری می‌کند و عملکرد بهتری ارائه می‌کند. کمک فنرهای گازی برای خودروهای سنگین و تجاری و همچنین خودروهای اسپرتی که به فرمان سریع در سرعت های بالا نیاز دارند، مناسب هستند.
<h2>اجزای کمک فنر خودرو</h2>
کمک فنر در حالت کلی استوانه‌ای از جنس فلز است که در داخل خود و بیرون از خود دارای اجزای مختلفی است. اجزای تشکیل دهنده کمک فنر عبارت‌اند از:
<ul>
<li>محفظه سیال</li>
<li>ضربه‌گیر</li>
<li>میل کمک</li>
<li>پایه کمک</li>
<li>سوپاپ</li>
<li>توپی سر کمک</li>
<li>پیستون</li>
<li>سیال یا روغن</li>
</ul>
محفظه سیال جایی است که سیال به کار رفته در کاهش نوسانات و ضربات در داخل آن قرار می‌گیرد این قسمت به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌شود. بین دو قسمت بالایی و پایینی پیستون کمک فنر قرار گرفته است. سیال به کار رفته در ساختن کمک فنر معمولا به صورت مایع یا گاز است. میل کمک قطعه‌ای فولادی است که از وسط محفظه عبور کرده و در قسمت بالایی به توپی سر کمک متصل شده است. در قسمت پایینی محفظه قطعه‌ای به نام پایه کمک قرار دارد که مانع برخورد میل کمک به کف محفظه می‌شود. بر روی پیستون که در قسمت بالایی و پایینی محفظه در حال حرکت است سوراخ‌هایی به نام سوپاپ قرار دارد که به منظور خارج شدن سیال در نظر گرفته شده‌اند. ضربه گیر نیز که حالت انعطاف‌پذیر دارد برای جلوگیری از برخورد ضربات به میل کمک به کار رفته است.
<h2>طول عمر و زمان تعویض کمک فنر خودرو</h2>
مانند هر قطعه خودرو، کمک فنرها نیز مستعد استهلاک و فرسودگی هستند. بنابراین، همیشه باید به کیفیت سواری خود توجه کنید و کمک فنرهای خود را به طور منظم بررسی کنید. طول عمر کمک فنر به عوامل مختلفی از جمله مسافت پیموده شده خودرو، سبک رانندگی، شرایط جاده و موارد دیگر بستگی دارد. اما به طور کلی کمک فنرها مانند لاستیک و لنت ترمز خودرو شما جزء مواد مصرفی محسوب می‌شوند. بنابراین، بهتر است که آن‌ها را در حدود 30000 کیلومتر بررسی کنید و در 50000 کیلومتر جایگزین کنید.
<h2>روش‌های افزایش طول عمر کمک‌ فنر خودرو</h2>
برای اینکه بتوان از کمک فنر خودرو به مدت طولانی استفاده کرد باید در هنگام رانندگی و استفاده از این قطعه برخی نکات را در نظر گرفت. یکی از عواملی که باعث استهلاک سریع کمک فنر خودرو می‌شود ترمزهای ناگهانی در زمان رانندگی است. این کار می‌تواند باعث وارد شدن ضربات ناگهانی و شدید به کمک فنر شده و به آن آسیب برساند. رانندگی طولانی مدت و مداوم در مسیرهای ناهموار نیز می‌تواند به استهلاک زود هنگام کمک فنر کمک کند. در صورت رانندگی مداوم در این مسیرها باید از عملکرد و سرویس دوره‌ای این قطعه اطمینان حاصل شود.

تنظیم میزان باد لاستیک‌ها و تعویض به موقع لاستیک خورده شده می‌تواند به عملکرد طولانی مدت کمک فنر کمک کند. این کار باعث می‌شود تا از وارد شدن نوسانات و ضربات بیش از حد به این قطعه جلوگیری شود و در نتیجه کمک فنر بتواند مدت زمان بیشتری به عملکرد صحیح خود بپردازد. باید به این نکته نیز توجه کرد که تحمل وزن بیش از حد توسط کمک فنر به دلیل افزایش بار خودرو نیز می‌تواند باعث افزایش فشار وارده به این قطعه شده و در نتیجه روند استهلاک آن را تسریع کند.
<h2>علائم خرابی کمک‌ فنر خودرو</h2>
کمک فنر خودرو در صورتی که در اثر استهلاک و فروسدگی دچار خرابی شود به دلیل تاثیر مستقیم در کیفیت سواری خودرو به راحتی قابل تشخیص است. برخی از مهم‌ترین علائم خرابی کمک فنر خودرو به شرح زیر هستند:
<ol>
<li>خارج شدن روغن موجود در کمک فنر به دلیل از بین رفتن آب‌بندی مناسب آن</li>
<li>نوسانات بیش از حد خودرو در عبور از ناهمواری‌ها</li>
<li>پیچیدن بیش از حد خودرو در پیچ‌ها و خارج شدن کنترل خودرو از دست راننده</li>
<li>ضربه شدید خودروبه سمت جلو در زمان ترمزگیری به خصوص ترمزهای ناگهانی</li>
<li>کشیده شدن خودرو به یک سمت و بر هم خوردن تعادل آن در مسیرهای مسقیم و بدون پیچ</li>
<li>ایجاد شدن صداهای اضافی در زمان عبور از ناهمواری‌ها یا استفاده از ترمزها</li>
</ol>
برخی علائم گفته شده ممکن است به دلیل وجود مشکلات دیگر در سیستم جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو نیز ظاهر شوند. برای همین باید در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق سیستم تعلیق خودرو توسط یک مکانیک ماهر مورد بررسی واقع شود. کمک فنرها باید با بالا و پایین بردن سریع جلو یا عقب خودرو تست شوند. اگر کمک فنر خودرو بلافاصله نوسانات را از بین نبرد، کمک فنرها باید برای آزمایش بیشتر باز شوند. اغلب نوسانات ناشی از شل شدن اتصالات بازو به فریم کمک فنر است که باید در این حالت اتصالات کمک فنر بررسی شده و سفت شوند.

در صورت آسیب دیدن کمک فنرها، عملکرد آن مختل می‌شود و باعث ایجاد صدا و لرزش در عبور از ناهمواری‌ها خواهد شد. نوسانات  ممکن است از منابع دیگری منشاء بگیرد. بنابراین، قبل از تعویض کمک فنرها، کل سیستم تعلیق و محل نصب کمک فنرها را روی بدنه و اکسل به دقت بررسی کنید. ارتعاشات کمک فنر و در نتیجه خودرو ممکن است به عنوان افزایش یا کاهش توانایی میرایی کمک فنر رخ دهد. به طور کلی، مورد اول نادر است و از غلیظ شدن سیال یا از افزایش مقاومت ضربه‌گیر ناشی می‌شود. مورد دوم ممکن است در نتیجه شکستن برخی از قسمت‌های داخلی کمک فنر، کمبود مایع یا سیال یا گیرکردن دریچه‌ها باشد.
<h2>انواع برندهای کمک‌ فنر خودرو</h2>
برندهایی که در تولید کمک فنر خودرو نقش دارند در زمان خرید این قطعه اهمیت دارند و در صورتی که با آن‌ها آشنا باشید، بهتر می‌توانید برند مناسب با خودرو خود را خریداری کنید. برندهای مختلف در تولید قطعات خود از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌کنند و از این جهت باید از برندهای محبوب که در تولید کمک فنر خودرو فعالیت دارند اطلاع داشته باشید. برخی از مهم‌ترین برندهای تولیدکننده کمک فنر خودرو به صورت زیر هستند:
<ul>
<li>عظام</li>
<li>کی دی اس (KDS)</li>
<li>فرانکو</li>
<li>ایساکو</li>
<li>جهان پارت</li>
<li>سی تی آر (CTR)</li>
<li>سیتکو</li>
<li>ایندامین</li>
<li>باریون</li>
<li>فرانتک</li>
<li>فرانکو</li>
<li>پی آر ایکس (PRX)</li>
<li>کایابا</li>
<li>رگتی</li>
<li>کوشاوران</li>
</ul>
برندهای ذکر شده در بین برندهای متداول موجود در بازار هستند که از لحاظ قیمت و کیفیت ممکن است قطعات متفاوتی را روانه بازار کنند. به منظور اطمینان از عملکرد و کیفیت کمک فنر باید به سراغ برندهایی رفت که سابقه خوبی در این حوزه دارند و در بین مصرف‌کنندگان این قطعه شناخته‌شده هستند.
<h2>قیمت کمک‌ فنر خودرو</h2>
کمک فنر هر خودرو با توجه به کاربرد . کیفیتی که در آن خودرو دارد، از قیمت متفاوتی نیز برخوردار است. برخی قطعات با کیفیت معمولا با قیمت بالاتری روانه بازار می‌شوند در حالی که برخی قطعات غیراصل و غیراستاندارد ممکن است با قیمت و کیفیت پایین ارائه شوند. در زمان نگارش این متن قیمت کمک فنر خودرو از حدود 400 هزار تومان (برای هر عدد کمک فنر) شروع شده و تا چندین میلیون تومان نیز موجود است. قیمت این قطعه با توجه به خودرو مورد نظر و کیفیت آن تعیین می‌شود و در زمان خرید یکی از پارامترهایی است که باید از طریق مقایسه و تحقیق در مورد آن اطلاعاتی کسب شود.

اینکه قیمت کمک فنر در زمان خرید آن پارامتر مهمی است، نباید باعث شود تا مصرف کنندگان به دنبال خرید قطعات غیراستاندارد بروند. علت این امر آن است که کمک فنر نامناسب می‌تواند در بلند مدت باعث خوردگی نامتعادل لاستیک خودرو و همچنین بروز مشکلاتی در سیستم تعلیق خودرو یا جلوبندی آن شود. با بروز مشکلات بیشتر هزینه‌های شما در این شرایط افزایش پیدا خواهد کرد که از این جهت استفاده از کمک فنر غیر استاندارد توصیه نمی‌شود.
<h2>سوالات متداول کمک‌ فنر خودرو</h2>
1-نقش کمک فنر در خودرو چیست؟

کمک فنر وظیفه جذب و کاهش نوسانات و ضربات منتقل شده به چرخ خودرو و فراهم کردن حرکت نرم خودرو را بر عهده دارد.

2-کمک فنر در کجای خودرو قرار دارد؟

این قطعه معمولا در نزدیکی چرخ خودرو و به موازات فنر خودرو نصب می‌شود.

3-علت خرابی کمک فنر خودرو چیست؟

رانندگی مداوم در مسیرهای ناهموار یا رانندگی نامناسب با خودرو از دلایل خرابی این قطعه هستند.

4-چگونه می‌توان خرابی کمک فنر خودرو را تشخیص داد؟

افزایش نوسانات خودرو در عبور از ناهمواری‌ها و نشت سیال داخل کمک علائم رایج خرابی این قطعه هستند.

5-کمک فنر چه مدت بر روی خودرو عمر می‌کند؟

مدت زمان عملکرد صحیح و طول عمر این قطعه با توجه به کیفیت آن و نحوه رانندگی متفاوت است و در مورد زمان دقیق آن نمی‌توان نظر داد و فقط از روی بررسی و مشاهده علائم خرابی این قطعه باید توسط کارشناس تعویض شود.
<h2>خرید آنلاین کمک‌ فنر خودرو از فروشگاه یدک مارکت</h2>
در صورتی که بخواهید کمک فنر خودرو خود را به دلایلی همچون فرسودگی تعویض کنید، باید آن را از مراکز ارائه دهنده معتبر این قطعه خریداری کنید. این قطعه در یدک مارکت برای خودروهای مختلف موجود است و شما می‌توانید پس از خرید این قطعه آن را در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید. این قطعه دارای ضمانت سلامت فیزیکی و اصالت است و در سلامت کامل به دست شما در سراسر کشور خواهد رسید.

به منظور تهیه این قطعه باید کمک فنر متناسب با خودرو خود را از بین لیست کمک فنرهای موجود در وبسایت یدک مارکت پیدا کرده و مراحل ثبت نهایی سفارش آن را طی کنید.